ژورنالیسم سلامت

چکیده:
ژورنالیسم سلامت علم جدیدی در دنیاست که سابقه تدریس آکادمیک آن در مقایسه با بسیاری از علوم دیگر بسیار کوتاه است. این رشته حاصل تلفیق پزشکی بعنوان یک «علم» و روزنامه نگاری به عنوان یک «هنر» است. تعداد معدودی از دانشگاه های معتبر دنیا در حال حاضر این رشته را به صورت آکادمیک ارائه می کنند. یکی از وجوه برجسته ای که نشان از اهمیت ژورنالیسم سلامت دارد این است که مخاطبان به اخبار ارائه شده در روزنامه ها اعتماد بیشتری دارند و این اخبار از سایر پیام های سلامت محور که در قالب های دیگر (مانند آگهی ها یا برنامه های غیررسمی) ارائه می شوند، از اعتبار بیشتری برخوردارند. اخبار سلامت می تواند به عنوان محرکی برای برقراری ارتباط بین فردی در مورد مسائل موردعلاقه قلمداد شود که نهایتا موجب تقویت و افزایش تاثیر کمپین های سلامت می شود و احتمال تغییر رفتار را در افراد بیشتر می کند. وظیفه خبرنگاران و روزنامه نگاران شاغل در این سرویس پوشش موضوعات متنوع مربوط به پزشکی، سلامت و دارو است که شامل طیف موضوعاتی همچون بحث درباره پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها، سیاست های مراقبت های بهداشتی، اقتصاد موثر بر سلامت و جراحت های قهرمانان حرفه ای ورزشی و بیماری یا سرطان افراد مشهور (سلبریتی ها) می شود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
125 -144
لینک کوتاه:
magiran.com/p1893200 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!