اصل رازداری در بیماری با نقص ایمنی بستری در بیمارستان: گزارش مورد

پیام:
چکیده:
مقدمه
رازداری و محرمانه نگه داشتن اطلاعات بیماران اصلی بسیار مهم در حرفه پزشکی می باشد. این مسئله در بیماران مبتلا به نقص ایمنی اکتسابی از دیر باز چالش بزرگی بوده است. ولیکن جنبه های اخلاقی حفظ حقوق فردی در ارتباط با افراد دیگر مرتبط با بیماران از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا در این مطالعه به معرفی موردی با چالش اخلاقی حفظ اسرار بیمار مبتلا به نقص ایمنی اکتسابی در بیمارستان توسط کادر درمان معرفی گردیده است. معرفی بیمار: بیمار آقای 44 ساله که به دلیل سنگ کلیه در بخش اورولوژی بیمارستان بستری شده بود. این بیمار مبتلا به دو بیماری HIVمثبت و هپاتیت بی نیز بود و با مطلع شدن افراد دیگر در بیمارستان و قصور در حفظ اسرار توسط کادر درمان، سبب سرافکندگی و بی آبرویی او شده و پس از درگیری، بدون درمان و عمل جراحی سنگ شکن از بیمارستان با رضایت خود خارج شد.
نتیجه گیری
چالش اخلاقی که در این مطالعه مواجه هستیم، محرمانه نگه داشتن اسرار بیمار که از اصول اتونومی یا خودمختاری می باشد، بسیار مهم است و از طرفی به علت مرگبار بودن این بیماری ها اطلاع رسانی و حفظ امینت سایر تیم درمان نیز بسیار ضروری می باشد. در نتیجه راه حل، اطلاع رسانی محرمانه به پرسنل و برچسب روی پرونده ی بیمار می باشد. کلیدواژه ها: رازداری، اخلاق حرفه ای، HIV، چالش اخلاقی، نقص ایمنی اکتسابی
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
22 -25
لینک کوتاه:
magiran.com/p1897117 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!