ردیابی ویروس آنفلوانزا جنس A در کبوترهای وحشی اطراف اهواز به روش RT-PCR

پیام:
چکیده:
بیماری آنفلوانزای پرندگان (AI) یک بیماری عفونی حاد با اهمیت جهانی است که موجب زیان های اقتصادی فراوانی در صنعت طیورمی شود. ویروس آنفلوانزای پرندگان (AI) در جنس A ویروس آنفلوانزا در خانواده Orthomyxoviridae طبقه بندی شده است. ویروس های AI از بیش از 100 گونه از پرندگان آزاد زی جدا شده است. کبوتر پرنده ای است از خانواده Columbiforms که به دو صورت وحشی و اهلی یافت می شود که نژادهای مختلفی دارند و به دلیل پرواز آزاد، با پرندگان آبزی و ماکیان بومی و صنعتی در ارتباط هستند از این رو ممکن است به انتقال AIV و بقاء آن در طبیعت کمک کنند. این مطالعه به منظور بررسی نقش کبوتر در گسترش ویروس آنفلوانزای پرندگان در اطراف اهواز انجام گرفت. بر این اساس بافت روده و نای از صد کبوتر وحشی صید شده در اطراف اهواز در ماه های مختلف سال 1396 نمونه گیری شد، پس از استخراج RNA و ساختcDNA، ردیابی ژن پروتئین M جنس A ویروس آنفلوانزا با استفاده ازپرایمرهای اختصاصی ژن M انجام گرفت. در مجموع از صد کبوتر مورد بررسی، هیچ مورد مثبتی در ردیابی ژن M باند 450 جفت بازی یافت نشد. می توان چنین نتیجه گرفت که یا تحت تیپ های حاد ویروس آنفلوانزا در این منطقه وجود ندارند و یا کبوتر احتمالا نقشی در انتشار ویروس آنفلوانزای پرندگان ندارد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
57 -62
لینک کوتاه:
magiran.com/p1916353 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.