جایگاه «محمد عابد الجابری» در جریان های فکری کشور مغرب

چکیده:
«محمد عابد الجابری» یکی از اندیشمندان معاصر عرب است که سهمی ویژه در تحول فهم و برداشت از تاریخ اسلام در مطالعات معاصر دارد. وی با ارائه ی پروژه ی نقد عقل عربی، به نقد فرهنگ و تمدن اسلامی پرداخت و در جریان های فکری مغرب و جهان اسلام جایگاه ویژه ای یافت. این نوشتار درصدد پاسخ به این پرسش است که جایگاه محمد عابد الجابری در جریان های فکری مغرب چیست؟ جریان های مهم در جهان اسلام عبارت است از: ناسیونالیسم، کمونیسم، سلفی گری، لیبرالیسم، تشیع، بنیادگرایی اسلامی، صوفیه. در مغرب، سه جریان عمده ی لیبرالیسم، سلفی گری و صوفیه وجود دارد. جابری در جریان های فکری مغرب، در جریان مختلطی از این سه ارزیابی می شود. هدف ما در این پژوهش، تحلیل جایگاه جابری در جریان های فکری مذکور در مغرب است. روش در این پژوهش، تحلیلی- توصیفی خواهد بود.
زبان:
فارسی
صفحه:
59
لینک کوتاه:
magiran.com/p1924450 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.