روش ها و اصول زدودن ناهنجاری های اخلاقی در سیره رضوی

پیام:
چکیده:
بحث از تربیت اخلاقی، جنبه های مختلفی دارد که هر کدام می تواند موضوع یک رساله یا کتاب مستقل قرار گیرد. یکی از مهم ترین این ها، اصول و روش های تربیت اخلاقی است. این اصول و روش ها را براساس سیره امام رضا(ع) می توان به سه بخش زمینه ای، ایجادی و برطرف کننده تقسیم کرد. مقاله حاضر با روش توصیفی _ تحلیلی، به تبیین اصول و روش های زدودن ناهنجاری های اخلاقی بر اساس سیره و سخنان حضرت رضا (ع) رداخته است. اصول و روش هایی؛ مانند: تاکید بر عقلگرایی و عقلانیت، توجه به اصل تاثیر وضعی اعمال و رفتار بر خود انسان، هشدار نسبت به پیامدهای نامطلوب رفتارهای غیر اخلاقی، به کارگیری قدرت بازدارندگی و اثرگذار مرگ، صبر و مدارا و امیدبخشی با تاکید بر توبه، مهم ترین اصول و روش های قابل برداشت از سیره امام رضا(ع) در زدودن ناهنجاری های اخلاقی است.
زبان:
فارسی
صفحات:
29 -46
لینک کوتاه:
magiran.com/p1934661 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.