قرارگیری بهینه ی گونه ی ردیفی ساختمان ها در مناطق مسکونی در جهت کاهش انباشت ذرات شن و ماسه متاثر از بادهای 120 روزه سیستان

پیام:
چکیده:
با خشک شدن دریاچه هامون خاصیت فرسایش بادهای 120 روزه در سیستان افزایش یافته است. با توجه به شدت این بادها و حجم بسیار ذرات شن و ماسه که با خود حمل می کند مهار و پاک سازی آن بسیار دشوار است. در کنار انجام برخی مسایل زیست محیطی، قرارگیری مناسب ساختمان ها نیز می تواند به کاهش آسیب های ناشی از این بادها کمک کند. این مقاله بر شبیه سازی جریان هوا مرتبط با طوفان های شن و ماسه ، با مطالعه ی نحوه ی قرارگیری ساختمان ها می پردازد و هدف این است که به این نکته پی برده شود که چه نوع جانمایی از ساختمان ها در گونه ردیفی می تواند عبور شن و ماسه را تسهیل کند و تا آنجا که ممکن است رکود شن و ماسه در منطقه ساختمان را کاهش دهد. مدلسازی ساختمان ها با استفاده از نرم افزار سه بعدی اتوکد انجام شد و شبیه سازی جریان هوا با استفاده از نرم افزار شبیه سازی سیالات Flow 3D مورد بررسی قرار گرفت و هر بار رفتار جریان هوا در مدل های مختلف آزمایش شد. رابطه ی بین سرعت باد شهری و پارامترهای مورفولوژیکی مانند هندسه ، رابطه با زمین، تراکم و محصوریت بین ساختمان بررسی گردید و این نتیجه حاصل شد که سرعت باد شهری می تواند به کاهش رکود شن و ماسه با در نظر گرفتن مقادیر مناسب این پارامترها کمک کند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
783 -798
لینک کوتاه:
magiran.com/p1976877 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!