ارزیابی اثر کاسنی (Cichorium intybus L) بر عملکرد رشد در جوجه های گوشتی تحت استرس گرمایی

پیام:
چکیده:
استرس گرمایی، از مهم ترین عوامل کاهش دهنده ی تولید و بازده ی غذایی طیور به خصوص در جوجه های گوشتی در مناطق گرم و خشک محسوب می شود.  استفاده از ترکیباتی با خواص آنتی اکسیدان، جهت کاهش آثار مخرب ناشی از استرس گرمایی توصیه می گردد.  گیاه کاسنی نیز دارای ترکیبات فلاونوئیدی می باشد که از خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی برخوردار است.  بر همین اساس، به بررسی اثر گیاه کاسنی بر شاخص های رشد جوجه های گوشتی تحت استرس گرمایی پرداخته شد.  بدین منظور، پس از تهیه ی عصاره ی هیدروالکلی کاسنی، 270 قطعه جوجه ی یک روزه گوشتی در 6 گروه، در دو سالن جداگانه تقسیم شدند و تا 22 روزگی به شکل عادی پرورش یافتند.  از 22 تا 42 روزگی گروه اول، دوم و سوم (در سالن 1)، در شرایط عادی و گروه چهارم، پنجم و ششم (در سالن 2)، روزانه به مدت 8 ساعت در دمای 35 درجه ی سانتی گراد نگهداری شدند.  جوجه های گروه اول و چهارم، ویتامین C را (100 میلی گرم در لیتر) و جوجه های گروه دوم و پنجم، عصاره ی کاسنی (100 میلی گرم در لیتر) از 22 تا 42 روزگی دریافت کردند.  جوجه های گروه سوم و ششم به عنوان کنترل پرورش داده شدند.  در پایان دوره ی پرورش، شاخص های تجمعی اضافه وزن، مصرف خوراک و ضریب تبدیل غذایی محاسبه شد.  نتایج نشان داد اگر چه استرس گرمایی اثر منفی بر شاخص های رشد دارد اما اضافه سازی عصاره ی یک درصدی برگ و ریشه ی کاسنی در بسیاری از شاخص های مورد بررسی همانند ویتامین C (به عنوان کنترل استاندارد) می تواند باعث بهبود شاخص های رشد در جوجه های تحت استرس گرمایی گردد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
116 -124
لینک کوتاه:
magiran.com/p1992102 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.