تهدید شناسی بر محور نشان واره های معارض ارزش های مرجع

پیام:
چکیده:

در مطالعات امنیت پژوهی، الگوهای متعارف برآورد تهدید برای تجزیه و تحلیل و پیش‎بینی تهدیدات نظام جمهوری اسلامی به‎دلیل نادیده انگاشتن کارکرد ارزش‎های دینی و منحصر دانستن عناصر مادی و لحاظ نکردن عوامل معنوی از کارآمدی لازم برخوردار نیست. از این‎رو، سوال اصلی تحقیق این است که اساسی‎ترین مولفه‎های تبیین کننده مختصات جوهری و گوهری جمهوری اسلامی ایران، برای تخمین تهدیدات چیست؟ برای دستیابی به پاسخ این پرسش از روش نشانه‎شناسی استفاده شد و نتیجه اجمالی این تحقیق این است که هر چقدر ارزش‎ها از سطح رفتار و کنش‎های اجتماعی به لایه‎های درونی‎تر عواطف و باورها رسوخ کند، ضریب امنیتی افزایش یافته و مصونیت در برابر تهدیدات شکل می‎گیرد و درصورتی‎که نشانه‎های معارض ارزش‎ها از لایه بیرونی به لایه‎های قلبی و اعتقادی نفوذ نماید به شرط وجود مقاصد دشمنانه، گستره جغرافیایی، توالی زمانی، عقبه اجتماعی و تغییر موج تهدید از سطح اجتماعی به سطح امنیتی و ضعف توان مدیریتی، تهدید عمق و شدت می‎یابد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
87 -118
لینک کوتاه:
magiran.com/p2003161 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!