ارزیابی منع به کارگیری سلاح هسته ای با تاکید بر ادله فقهی و سیاسی مقام معظم رهبری در باب حقوق بشردوستانه

نویسنده:
پیام:
چکیده:
تولید و به‌کارگیری سلاح هسته‌ای فارغ از ممنوعیت قوانین بین‌المللی از دیدگاه فقه امامیه نیز حرام است، زیرا خطری جدی برای ابنا بشر محسوب می‌شود. حفظ جان انسان‌ها از مهم‌ترین مصالحی است که شارع بدان توجه دارد و به‌کارگیری هر سلاحی که حفظ جان انسان‌های بی‌گناه را به خطر اندازد و موجب کشتارجمعی شود، از نظر شارع مقدس ممنوع می‌باشد. مقام معظم رهبری، به ‌عنوان بزرگ‌ترین رهبر دنیای اسلام، با صدور حکم حرمت تولید و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باب جدیدی را در حوزه فقاهتی باز نمودند. بدین ترتیب، با توجه به نوظهور بودن سلاح‌های کشتارجمعی و بالاخص سلاح هسته‌ای، تنها راه به دست آوردن حکم این نوع سلاح، تطبیق ویژگی‌های آن با سلاح‌های زمان ائمه (علیهم‌السلام) می‌باشد. از این رو، سوال اصلی پژوهش این است که آیا فتوای مقام معظم رهبری در منع به‌کارگیری سلاح هسته‌ای مبنای شرعی دارد یا اینکه یک حکم صرفا حکومتی است که بر اساس تقیه صادر شده است؟ همچنین آیا منابع فقهی شیعی آن را تایید می‌کنند؟ فرض ما بر این است، مبنای مقام معظم رهبری در فتوای تحریم تولید سلاح هسته‌ای بیش از آنکه سیاسی، مصلحت‌مدار و بر اساس تقیه باشد، ناشی از مبانی صریح پذیرفته شده اسلامی - شیعی است. مبانی فقهی شیعه، اقتضای حرمت تولید و به‌کارگیری سلاح هسته‌ای را دارد، این‌ها مقتضای فتوا است نه حکم حکومتی که حاکم به سبب مصلحت آن را حکم داده باشد.
زبان:
فارسی
صفحات:
95 -111
لینک کوتاه:
magiran.com/p2020075 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!