گزارش یک مورد بسیار نادر از تومور نورواندوکرین در گره لنفاوی ناحیه اینگوینال

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف

تومور های اندوکرین نوعی نئوپلاسم با شیوع  اندک هستند که  اغلب در دستگاه گوارش، پستان و به طور نادر در گره های لنفاوی ناحیه اینگوینال دیده می شوند.

گزارش مورد

در این گزارش، خانم 42 ساله که با شکایت اصلی وجود توده در کشاله ران پای راست در مرداد 97 به پزشک مراجعه کرده بود، معرفی می گردد. این توده با جراحی خارج گردید و پس از نمونه برداری و انجام آزمایش، به متخصص انکولوژی ارجاع داده شد. بررسی های پاتولوژیک نشان دهنده کارسینومای متاستاتیک با منشا نامعین بودند. در رنگ آمیزی ایمونوهیستوشیمی، تومور نورواندوکرین گرید یک با Ki 67 index=1% تشخیص داده شد. بجز سونوگرافی که نشان دهنده وجود کیست غیر سرطانی در پستان چپ بود، بقیه بررسی های خونی و تصویر برداری مشکل خاصی نداشتند. با توجه به اینکه این تومور بدون درگیری سایر اندام ها و به طور اولیه در گره لنفاوی ناحیه اینگوینال به وجود آمده بود و بعد از خارج سازی توده وضعیت بیمار، پایدار گزارش شد، درمان خاصی صورت نگرفت و فقط پیگیری برای بیمار انجام پذیرفت.

نتیجه گیری

به دلیل شیوع پایین تومور های نورواندوکرین و شباهت بالینی به سایر موارد، بررسی های کلینیکی دقیق به خصوص انجام رنگ آمیزی های اختصاصی، می تواند به تشخیص درست تومورهای نورواندوکرین کمک کند.

نوع مقاله:
گزارش موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
73 -77
لینک کوتاه:
magiran.com/p2028259 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!