اثرات بیلی روبین در سلامت و بیماری: یک مطالعه مروری

پیام:
چکیده:

بیلی روبین از نظر فیلوژنتیکی متعلق به یک ابرخانواده قدیمی از ترکیبات تتراپیرولی می باشد. اگرچه برای چند دهه، بیلی روبین تنها به عنوان یک محصول دفعی مسیر کاتابولیسم هم و یک ترکیب سمی بالقوه در نظر گرفته می شد، اما یافته های اخیر نشان داده اند که  مقدار کمی افزایش در سطح سرمی بیلی روبین با شیوع پایین تر بیماری های مرتبط با استرس اکسیداتیو، از قبیل بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سرطان و سایر علل مرگ و میر مرتبط می باشد. بنابراین بیلی روبین به عنوان یک مولکول افزاینده سلامتی مطرح شده و نقش آن به عنوان یک پیش بینی کننده بیولوژیک در ارزیابی خطر بیماری های مزمن از اهمیت پزشکی و اقتصادی بالایی برخوردار است. در مقاله مروری حاضر، اطلاعات جامعی در مورد ارتباط بیلی روبین و علل اصلی مرگ و میر و هم چنین شرایط پاتولوژیک بیماری های قلبی عروقی، سرطان، دیابت، اختلالات عصبی، بیماری کبد چرب غیر الکلی و پیوند عضو ارائه شده است. تمام این شرایط بیماری زا خطر مهمی برای تمدن انسانی هستند که شیوع آن ها به طور پیوسته در حال افزایش است. بنابراین، جستجو برای مارکرهای جدید این بیماری ها و نیز روش های درمانی جدید جهت معکوس کردن این وضعیت نامساعد اهمیت بسیاری دارد. از این نظر، بیلی روبین، به عنوان یک عامل امیدبخش، بهتر است در کارآزمایی های بالینی به عنوان مولکولی که ممکن است در مقاومت به بیماری نقش داشته باشد با دقت بیش تری مورد توجه قرار گیرد.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
78 -91
لینک کوتاه:
magiran.com/p2028261 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!