بررسی کیفی و تاثیرات روانشناختی نور در معماری بازارهای ایران (با بررسی نمونه موردی بازار گنجعلیخان کرمان)

پیام:
چکیده:

آنچه که مسلم است نور در نحوه ادراک انسان از محیط نقش بسزایی ایفا می نماید. شدت، ضعف، نوع و جایگاه استفاده از آن نیز سبب بوجود آمدن رفتارهای گوناگونی در انسان می شود چراکه درک انسان از محیط توسط حس بینایی، از طریق برخورد نور به اجسام و بازتاب آن به چشم و مغز حاصل می شود. تاثیر نور در معماری ایران نیز غیرقاب لانکار است. از گذشته تاکنون معماران ایرانی با استفاده از ویژگی های کیفی و کمی نور در فضا توانسته اند هویت های مختلفی به معماری در مقیاس کوچک و شهرسازی در مقیاس بزر گتر ببخشند. یکی از این عناصر که در هر دو قیاس عمل می کند بازار می باشند. این فضاها به خاطر ساختار خطی و گاه متمرکزی که داشتند با چالش نورپردازی مواجه بودند که علاوه بر روشن بودن، یکنواختی و کسالت نیز ایجاد ننمایند. حال در این پژوهش به بررسی جایگاه و تاثیرات روانشناختی نور در معماری بازارهای ایران با بررسی نمونه موردی بازار گنجعلیخان کرمان پرداخته می شود.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -8
لینک کوتاه:
magiran.com/p2028571 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!