کاربرد مواد دریایی در ساخت داربست و ترمیم بافت

پیام:
چکیده:
چکیده مهندسی زیستی یک روش درمانی جدید برای بیمارانی با بافت یا اندام آسیب دیده است. در این روش عملکرد بافت یا اندام برگردانده و یا حفظ می شود. اولین عامل موثر در ترمیم بافت، ساخت داربست های مناسب برای اتصال یاخته ای ، تکثیر و تمایز یاخته ای است. محیط های دریایی منبع عظیمی از ترکیبات و مواد زیست فعال هستند که در پزشکی کاربرد دارد. پلی ساکاریدهای دریایی مانند آگارز، آلژینات، کاراگینان، فیکویدان، کیتین و کیتوزان، گلیکوزآمینوگلیکان و پروتئین ها و سرامیک های دریایی دارای ویژگی های منحصر به فرد ی هستند که آن ها را برای ترمیم بافت مناسب می سازد. ترکیبات دریایی و داربست های ساخته شده از آن ها در ترمیم بافت استخوان، غضروف، بافت عصبی و ترمیم زخم نتایج رضایت بخشی داشته است و بهبود عملکرد بافت در شرایط طبیعی و آزمایشگاهی مشاهده شده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
53 -70
لینک کوتاه:
magiran.com/p2029423 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!