کالبدشکافی تهدیدات با تاکیدبر مفهوم امنیت ملی

پیام:
چکیده:
تجربه کشورها نشان داده است که در هر کشور توجه به ظهور تهدید و فرایندهای گسترش آن، ضرورتی انکارناپذیر در تحقق منافع ملی در عرصه منطقه ای و بین المللی است. علاوه براین، شناخت تهدید به عنوان اولین مرحله مدیریت بحران و برنامه ریزی امنیت ملی نیز به شمار می رود. تصمیم گیرندگان و مدیران سیاسی کشورها با استفاده از مطالعات و برنامه ریزی های اجتماعی و اقتصادی می توانند برخی از تهدیدات و مخاطرات را کاهش دهند، هرچند با شکل جدیدی از تهدیدات امنیتی نیز مواجه هستند. این امر را می توان ناشی از «اصل دگرگون پذیری» و «تغییر در نوع تهدیدات» دانست. به طور مثال، برنامه های اول و دوم توسعه اقتصادی ایران به افزایش تولید و رشد اقتصادی منجر شد و میزان مصرف سرانه و همچنین تولید ناخالص داخلی را ارتقا بخشید، اما به موزات این فرایند، کشور شاهد ظهور شکل های جدیدی از تهدیدات امنیتی شده است. این مقاله فرایند تبدیل یک پدیده را به یک مسئله امنیتی بیان می کند. هدف مقاله، کالبدشکافی تهدیدات متصور در جامعه و تبیین فرایند گسترش آنها از یک پدیده به یک مسئله امنیتی است. روش پژوهش در بخش استفاده از منابع کتابخانه ای، توصیفی و در بخش موردکاوی کالبدشکافی تهدیدات از روش خبرگی و روش تحلیلی استفاده شده است. جامعه موردبررسی، تمام اسناد، مدارک و اطلاعات موجود در این بخش است. در پایان نیز بیان می دارد؛ چه موقعی می تواند یک تهدید موجود در جامعه تبدیل به یک موضوع  امنیتی شود، که عوامل موثر بر این فرایند نیز آورده شده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
117 -144
لینک کوتاه:
magiran.com/p2040232 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!