خطرات شغلی ناشی از تماس با داروهای ضدسرطان و شیمی درمانی در پرستاران یک مرور سیستماتیک

پیام:
چکیده:
مقدمه

با افزایش آمار ابتلا به سرطان، استفاده از داروهای ضدسرطان، آماده سازی آنها توسط پرستاران و تماس با این داروها افزایش داشته است. به سبب اهمیت سلامت حرفه ای پرستاران، هدف این مطالعه پاسخ به این سوال است که تماس با داروهای ضدسرطان و شیمی درمانی در پرسنل پرستاری چه خطراتی به همراه دارد؟

روش

این مطالعه مروری منظم و سیستماتیک با بررسی مقالات از سال 1950 تا سال 2018 به دو زبان فارسی و انگلیسی، با جستجو در بانک های اطلاعاتی داخلی و خارجی Databases Web of Knowledge, Scopus, PubMed, Cochrane Library and Embase, Science Direct ،Springer، Google scholar، SID، Irandoc، Iran Medex, Magiran و با استفاده از کلیدواژه های "عوارض جانبی شیمی درمانی برای پرستار"، "خطرات شغلی داروهای آنتی نئوپلاستیک"، " handling antineoplastic drugs nurses"،Adverse effects Chemotherapy + Nurse" و " Occupational Hazards for Nurses" انجام شد.

یافته ها

در 49 مطالعه ، عوارض ناشی از تماس با ضدسرطان شامل، سقط خود به خودی، زایمان زودرس و اختلال باروری، ناهنجاری های جنینی و تولد نوزاد با وزن کم، آسیب به هسته سلول، تغییرات کروموزومی و جهش ژنی، ابتلا به سرطان های مختلف خصوصا لوسمی، واکنش های حساسیتی(راش، قرمزی، ریزش مو، تهوع و استفراغ، سردرد، ضعف، سرگیجه، ادم، دیس پنه)، وجود عوامل جهش زا در ادرار، آسیب به کبد و کلیه و اختلال قاعدگی گزارش شده بود.

نتیجه گیری

بررسی حاضر حاکی از آنست که تماس با داروهای ضدسرطان می تواند عوارض خطرناک و تهدید کننده ای برای پرستاران داشته باشد. شیوع زیاد این خطرات ناشی از فقدان تجهیزات ایمنی و دستورالعمل های لازم برای آماده سازی و تجویز این داروها و آگاهی ناکافی پرستاران می باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
20 -28
لینک کوتاه:
magiran.com/p2042264 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!