جایگاه نظام بین الملل در تعاملات ایران و چین و پیشبرد منافع ملی ایران

پیام:
چکیده:

از اواخر سده بیستم و دهه اول سده بیست و یکم نظام بین الملل با تحولات ساختاری از جمله تحول در قطب بندی قدرت های جهانی مواجه شد و از طرف دیگر جهانی شدن و منطقه گرایی در کنار یکدیگر رو به گسترش گذاشتند. گرچه تضادهایی با یکدیگر دارند. همچنین قدرت اقتصادی، نظامی و صنعتی چین سیار افزایش یافت و به عنوان قدرت دوم اقتصادی جهان ظهور یافت.  این تحولات و البته نگاه جهان غرب بخصوص امریکا باعث شد که سیاست نگاه به شرق ایران در جهت تامین منافع  و امنیت ملی تقویت شود. در این راستا روابط ایران و چین در همه ابعاد گسترش یافت. در واقع افزایش روابط ایران و چین را باید در دگردیسی های جهانی، منطقه ای، تحولات داخلی و خارجی دو کشور جستجو کرد. البته باید خاطر نشان کرد که چین به تامین منافع اقتصادی بیش از سایر عرصه های می اندیشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
125 -155
لینک کوتاه:
magiran.com/p2044383 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.