اتاق های فکر و فرآیند تصمیم سازی در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا

نویسنده:
پیام:
چکیده:

ساختار پلورالیستی آمریکا در کنار بازیگران رسمی، به ایفای نقش بازیگران غیر‌رسمی نیز اهمیت داده است. از جمله مهمترین این بازیگران، اتاق‌های فکر بعنوان بازیگران غیر‌رسمی از دیرباز در فرآیند تصمیم‌سازی سیاست خارجی آمریکا تاثیرگذار بوده‌اند به این معنا که بازیگران رسمی در مرحله تصمیم‌گیری و بازیگران غیررسمی از جمله اتاق‌های فکر ولابی‌های سیاسی در مرحله تصمیم‌سازی تاثیرگذار هستند. در این پژوهش، نقش اتاق‌های فکر آمریکا، در تئوری و عمل و اینکه آیا اندیشکده‌ها تاثیر قابل توجهی در حوزه امنیت ملی آمریکا داشتند، مورد بحث قرار گرفته است. در عین حال تمرکز اصلی پژوهش روی رویکرد شبکه‌ای در تصمیم سازی قرار دارد. مسئله‌ای که این رویکرد به آن می‌پردازد، پیوستگی میان بازیگران مختلف در راستای تصمیم‌سازی است که تجزیه و تحلیل نقش اتاق‌های فکر در این چارچوب معنی پیدا می‌کند. این مراکز برای تاثیرگذاری و نفوذ در فرآیند تصمیم‌سازی سیاست خارجی آمریکا پنج روش زیر را مورد توجه قرار می‌دهند: اول؛ ایده‌های متفاوتی را پیش‌روی تصمیم‌گیران قرار می‌دهند. دوم؛ کارشناسان مورد نیاز بدنه حکومت را پرورش می‌دهند و یا نیروهای حکومت پیشین را به خدمت می‌گیرند. سوم؛ بستر بحث‌های مهم و اساسی را از طریق کنفرانس‌ها، حضور کارشناسان در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی فراهم می‌کنند. چهارم؛ از طریق انتشار گزارش‌های خود شهروندان را با خود همسو کرده و افکار عمومی را در راستای سیاست‌های تعیین شده جهت می‌دهند و در نهایت این مراکز بعنوان مراکز پیش بینی بحران‌ها و معضلات حال و آینده و ارائه راهکار عمل می‌کنند. به عبارتی این مراکز پل ارتباطی و محلی برای اجماع نخبگان فکری و ابزاری ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شوند.
 

زبان:
فارسی
صفحات:
71 -87
لینک کوتاه:
magiran.com/p2050671 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!