تحلیل داستانی وقت تقصیر بر پایه نظریه تک اسطوره جوزف کمپبل

پیام:
چکیده:

برپایه نظریه تک اسطوره جوزف کمپبل، سفر قهرمان به دنبال دعوتی از جانب آرکی تایپ در ناخودآگاه قهرمان صورت می گیرد. در پی این کشش، قهرمان از جامعه (ذهن ناخودآگاه) عزیمت می کند و با آموزش تعالیم خاص در سرزمین های ناآشنا به قابلیت های جدید دست می یابد و به مرحله تشرف می رسد. این سفر با نمادها و نشانه هایی در کهن الگوهای غالب جوامع ترسیم شده است. قهرمان پس از بازگشت از سفر، قابلیت ارشاد دیگران را به دست می آورد. در این نوشتار، به روش توصیفی تحلیلی، پس از تشریح مراحل سفر به بررسی داستان وقت تقصیر، اثر محمدرضا کاتب، و تطبیق آن با نظریه جوزف کمپبل پرداخته شده است. «ابرو»، شخصیت اصلی داستان، به عنوان قهرمان به ندای ناخودآگاه، از مردم خود جدا می شود و در کوه، که نمادی از سرزمین دور است، مراحل خاص تعلیمی را طی می کند تا شایسته آشتی با روان ناخودآگاه گردد. او پس از طی مراحل و بازگشت، اسطوره قهرمان هم رزمان در حمایت از مردم ناتوان (در اصطلاح مورچگان و یقه چرکان) می شود.

زبان:
فارسی
صفحات:
77 -90
لینک کوتاه:
magiran.com/p2051378 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!