بررسی پدیدارنگارانه عوامل محدودکننده خوشه صنعت فرش استان سیستان و بلوچستان: با تاکید بر سطح منطقه ای و ملی

پیام:
چکیده:

مطابق با استانداردهای جهانی و رهنمودهای سازمان‏ های بین ‏المللی هدایت‏ کننده خوشه‏ های صنعتی، فرایند پیاده‏ سازی خوشه‏ های صنعتی مستلزم انجام پیش ‏اقدام‏ هایی است که در پیاده‏ سازی موفق خوشه ‏ها تاثیرگذار هستند. مانند بررسی چالش ‏های پیشاروی خوشه مورد نظر برای شناسایی عوامل تقویت‏ کننده یا محدودکننده محیط خوشه. این در حالی است که بررسی منابع موجود نشان می‏ دهد که کشورهای درحال‏ توسعه، مقدمه‏ های راه‏ اندازی راهبرد خوشه ‏سازی را فراموش کردند و برخلاف استقبال قابل‏ توجه این کشورها، نتایج مناسبی کسب نکردند. از این‏رو، پژوهش حاضر با بکارگیری رویکرد پدیده‏ نگاری، سعی بر پایش عوامل محدودکننده محیط خوشه صنعت فرش استان سیستان و بلوچستان از نگاه ذی‏نفعان دارد. خوشه تحت مطالعه شامل بیش از بیست شرکت خصوصی و دولتی تولیدکننده می‏ شوند که بیش از 6000 نیروی کار و بافنده را در این استان به کار مشغول داشته ‏اند. تجزیه ‏وتحلیل پدیدارنگاری نشان می‏ دهد که از نظر ذی‏نفعان، مشکلات ساختاری به همراه شرایط خاص استان سیستان و بلوچستان که تحت عنوان عوامل زمینه‏ ای از آن یاد می‏ شود، محیطی محدودکننده برای عملکرد موفق خوشه ایجاد نموده ‏اند. ضمن این‏که چالش‏ هایی در سطح کلان‏تر که به سیاست‏ های اقتصادی و سیاسی کشور ایران در رابطه با صنعت فرش برمی‏ گردد، به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر خوشه این صنعت تاثیرگذار هستند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
55 -86
لینک کوتاه:
magiran.com/p2051461 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!