معرفی و تحلیل ساختاری نسخه خطی منظومه ناهید و اختر

پیام:
چکیده:
منظومه ناهید و اختر سروده «اچهی صاحب» از آثار غنایی قرن دوازدهم در شبه قاره است. در این پژوهش با استفاده از نسخه ای کامل از این مثنوی که در کتابخانه آستان قدس رضوی به دست آمده، با رویکرد توصیفی تحلیلی، ضمن معرفی نسخه و پدیدآورنده آن، به تحلیل ویژگی های ساختاری منظومه نیز پرداخته شده است. بررسی این منظومه نشان می دهد که «تشبیه» مهم ترین نقش را در ساختار ادبی و هنری این اثر بر عهده دارد. موسیقی ملایم شعر و تناسب های هجایی بحر هزج، وفور تکرار و توازن واژگانی، همچنین استفاده از لحن عاطفی و غم انگیز در کلام شعر، مهم ترین نمودهای زبان غنایی این منظومه به شمار می روند. شاعر جهت گیری پیام را به سمت درونیات عاطفی خویش قرار داده و گزارش داستان را به تاخیر انداخته است؛ این عامل سبب شده که روایت داستان تحت تاثیر زبان غنایی قرار گیرد و جنبه های عاطفی و احساسی بر جنبه روایی آن غلبه یابد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
131 -152
لینک کوتاه:
magiran.com/p2052215 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!