طراحی مدل سازمان حمایتگرا در جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پیام:
چکیده:

با توجه به اهمیت منابع انسانی، سازمان‌های امروزی برای جذب و نگهداری نیروی انسانی بر سر ارائه برنامه‌های رفاهی و میزان توجه به کارکنان رقابت کرده و روی اجرا و بهبود برنامه‌های حمایت از کارکنان سرمایه‌گذاری و تلاش می‌کنند تا حد امکان تسهیلات و امکانات رفاهی مناسبی را برای کارکنان خود فراهم نمایند و به همین علت سازمان‌ها باید چهره رفتاری جدیدی به خود گیرند و به سمت حمایتگری پیش بروند. هدف این پژوهش طراحی و تبیین مدل سازمان حمایتگرا در جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران است. پژوهش‌ حاضر مطالعه‌ای توصیفی، پیمایشی است که 945 تن از کارکنان جمعیت هلال‌احمر کشور در آن شرکت کرده و داده‌ها به روش تحلیل عاملی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. نتایج پژوهش‌ حاکی از آن است که وجود عدالت سازمانی و حمایت سرپرستان با سازمان حمایتگرا مرتبط هستند. همچنین پرداخت‌های مناسب، فرصت ارتقا، استقلال در کار، امنیت شغلی، نبودن فشار نقش و آموزش شغلی، نیز با سازمان حمایتگرا در ارتباط هستند و نهایتا ارزش‌ها و باورهای دینی، همدلی سازمانی و مدیریت مشارکتی ازجمله متغیرهای دیگر مرتبط با سازمان حمایتگرا هستند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
125
لینک کوتاه:
magiran.com/p2053078 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!