روش های پیشگیری از فلبیت ناشی از کاتتر ورید محیطی

پیام:
چکیده:
مقدمه

امروزه اکثر بیماران بستری در بیمارستان، با استفاده از یک کاتتر وریدی محیطی،  تحت درمان قرار می گیرند. فلبیت شایع ترین عارضه استفاده از این کاتتر ها است که  منجر به ایجاد عوارض بیشتر برای بیمار، افزایش هزینه های درمانی و اتلاف وقت پرسنل می شود. این مقاله با هدف بررسی روش های مختلف پیشگیری از فلبیت تدوین گردیده است.

مواد و روش ها

این مقاله مروری که در سال 1395 انجام شد، حاصل جستجو در منابع چاپی و  داده پایگاه های اینترنتی از جمله Elsevier، Google Scholar، SID و Science Direct بوده که بین سال های 2000 تا 2016، با کلید واژه های فلبیت، کاتتر ورید محیطی و پیشگیری انجام شده است.

یافته ها

به طور کلی جهت پیشگیری از فلبیت از داروهای شیمیایی، طب گیاهی، محلول های ضدعفونی و پانسمان های مختلف استفاده می شود. از جمله ی داروها؛ هپارین وریدی، ژل موضعی دیکلوفناک و از جمله مطالعات طب گیاهی می توان به گیاه آلوئه ورا و روغن کنجد موضعی اشاره نمود. محلول های ضدعفونی جدید مثل نانوسیل، کلرهگزیدین گلوکونات 2% در مقایسه با محلول های رایج در بالین و همچنین کاربرد پانسمان های مختلف و فیلترهای مسیر وریدی، نیز در مطالعات بررسی شده اند. عوارض و هزینه ی کمتر، دسترسی راحت تر و قابلیت استفاده در اکثر بیماران، از نقاط قوت روش های منتج از طب گیاهی و محلول های ضد عفونی محسوب می شود.

بحث و نتیجه گیری

پرستارانباید با روش های غیردارویی پیشگیری از فلبیت نیز آشنا شده، تا هم در چارچوب وظایف شغلی خود عمل نموده و هم با بهره گیری از روش های ایمن، کم هزینه، آسان و کاربردی، جهت بهبود کیفیت مراقبت از بیماران گام موثری بردارند.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحه:
39
لینک کوتاه:
magiran.com/p2059238 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.