استراتژی های سازگاری با عوارض شیمی درمانی

پیام:
چکیده:
مقدمه

امروزه شیمی درمانی رکن اصلی درمان اغلب سرطان هاست و هدف آن کشتن یا مهار تولید سلول های سرطانی می باشد. لیکن عوارض ناشی از آن می تواند زندگی بیماران را به شدت تحت شعاع قرار دهد. بیماران مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی و مراقبین آنان استراتژی هایی را برای سازگاری با عوارض شیمی درمانی به کار می برند که هدف این مقاله معرفی این استراتژی ها می باشد.

مواد و روش ها

مطالب این قسمت با مرور کلید واژه های، استراتژهای سازگاری (Coping Strategies)، سرطان (Cancer)، شیمی درمانی (Chemotherapy)، عوارض جانبی (Side Effects) در پایگاه های اطلاعاتی Magiran،  PubMed، Google Scholar، Sciences Direct، Elsevier و Biomed، بین سال های 2000 تا 2016 صورت گرفت.

یافته ها

پژوهش های اخیر نشان داده اند که استراتژی های مفید و متفاوتی برای سازگاری با عوارض شیمی درمانی به کار برده می شود که عبارت از تمرینات آرام سازی و یوگا، فعالیت های مشغول کننده مانند خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی، فعالیت های معنوی مانند خواندن نماز و دعا، انحراف فکر برنامه ریزی شده و تمرینات فیزیکی می باشند. اغلب این استراتژی ها سبب کنترل علائم بیماری، حفظ زندگی سالم و کنترل اثرات درمان بر زندگی روزانه، روابط اجتماعی و روانی آنان می باشد.

بحث و نتیجه گیری

با توجه به مشکلات و عوارض شایع شیمی درمانی و همچنین اهمیت بکارگیری استراتژی مقابله با این عوارض در مددجویان مبتلا به سرطان، آشنایی با استراتژی های موثر در کاهش این عوارض برای بیماران و پرستاران ضروری می باشد. ارتقاء و بکارگیری استراتژی های سازگاری در مبتلایان به سرطان و تحت شیمی درمانی می تواند در آسایش و بهبود عملکرد روزانه و فرایند درمان بیماری موثر باشد.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحه:
22
لینک کوتاه:
magiran.com/p2059240 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.