طراحی مدل غلبه بر حصار شیشه ای مدیریت از دیدگاه امام علی (ع) با استفاده از تحلیل مضمون نهج البلاغه و کتاب غررالحکم و دررالکلم

پیام:
چکیده:

بسیاری از مدیران جوان و کم تجربه و همچنین برخی از مدیران باتجربه، اندکی پس از انتصاب و یا انتخاب در پست و مسئولیتی جدید در مدتی کوتاه با تشکیل دایره ای از اطرافیان مورد وثوق و اطمینان و غالبا چاپلوس خود را محصور به حصاری اطلاعاتی می کنند که تحت عنوان حصار شیشه ای مدیریت از آن یاد شده است؛ این حصاری است که مدیران را از دست یابی به داده ها و اطلاعات مناسب و لازم برای استفاده در تصمیم گیری های سازمانی باز داشته و تصمیمات آنان را منحصرا تحت تاثیر این دایره محدود و بسته از اطرافیان چاپلوس در می آورد تا جایی که مدیر پس از مدتی چشم بر روی واقعیات درونی و بیرونی سازمان بسته و هرگونه داده و یا اطلاعات متناقض با خواسته ها و القائات اعضای این حصار اطلاعاتی را خواسته و یا ناخواسته پالایش کرده و از نظر دور می دارد و چه بسا دلسوزان و متخصصانی را که سعی در انتقال داده های صحیح به وی دارند مورد بازخواست و حتی تنبیه قرار می دهد. این پژوهش با تحلیل مضمون گفتمان امیرالمومنین علی(ع) مدلی را ارائه می دهد که با ایجاد زیرساخت های مناسب فرهنگی و اطلاعاتی در سازمان و ارائه مشخصه های شخصیتی، رفتاری و حرفه ای موردنیاز مدیران از ایجاد چنین حصاری پیرامون مدیران سازمان جلوگیری کرده و بستری مناسب را برای اتخاذ تصمیمات روزمره مدیریتی در تمامی سطوح سازمان فراهم می آورد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
77 -97
لینک کوتاه:
magiran.com/p2060680 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!