تشخیص حاملگی خارج از رحمی بینابینی با استفاده از سونوگرافی سه بعدی و مدیریت لاپاروسکوپیک آن: گزارش یک مورد

پیام:
چکیده:
مقدمه

بارداری خارج رحمی بینابینی (IEP) یک نوع نادر از بارداری خارج رحمی است که با خطر پارگی و خونریزی مواجه است. بروز IEP حدود 2-4% از کل بارداری های خارج رحمی است که تشخیص و مدیریت آن چالش برانگیز است. ما یک مورد از IEP را که تشخیص و مدیریت به موقع آن انجام شد را گزارش کرده ایم.

مورد

 یک خانم 37 ساله سه هفته پس از آزمایش بارداری مثبت، با شکایت درد ناگهانی لگن و خونریزی واژینال، در موسسه رویان پذیرش شد. او با روشIVF  باردار شده بود. او جهت سونوگرافی سه بعدی پذیرش شد و یک ساک بارداری (GS) با جنین زنده و کیسه زرده در فوندوس و خارج از مرکز آندومتری دیده شد. احتمال بارداری خارج رحمی مطرح شد. تایید تشخیص بیشتر توسط سونوگرافی سه بعدی انجام شد و درمان توسط لاپاراسکوپی انجام شد. بیمار تحت عمل جراحی رزکسیون کورنئال چپ قرار گرفت. او بعد دو روز از افت کامل β -HCG (کمتر از 5 mIU/mL) مرخص شد و سایر پیگیری های روتین انجام شد. فرم رضایت نامه از بیمار برای گزارش مورد تکمیل شد.

نتیجه گیری

با توجه به عوارض خطر ساز و تهدید کننده ی حیات مرتبط با IEP، آشنایی و شک به موارد محتمل بارداری خارج رحمی بینابینی اهمیت دارد. اطلاعات جزئی که توسط سونوگرافی سه بعدی به دست می آید, می تواند برای تشخیص صحیح و محل دقیق آن مفید باشد.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
انگلیسی
صفحات:
945 -950
لینک کوتاه:
magiran.com/p2068468 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.