معرفی فناوری ریز تراشه با قابلیت استفاده در جرم یابی

نویسنده:
پیام:
چکیده:
آزمایشگاه روی تراشه، دستگاهی است که از یک یا چند عملگر آزمایشگاهی روی یک تراشه تشکیل شده است. آزمایشگاه تراشه ای ابزاری است که امکان ادغام و یکپارچه سازی چندین عملیات آزمایشگاهی را تنها بر روی یک تراشه منفرد میسر می سازد. تراشه آزمایشگاهی با جریان مایعاتی با حجم بسیار کم (در حد نانولیتر تا پیکولیتر) درون کانال های میکرونی سر و کار دارد که توسط فرایندهای تکی یا چندگانه درون تراشه، برای تجزیه و تحلیل شیمیایی به کار می روند. از مزایای آزمایشگاه روی تراشه می توان به مصرف حجم کمتری از مایعات برای تجزیه و تحلیل، زمان کوتاه تر انجام آزمایش و نتیجه گیری، کنترل بهتر فرایندها، مناسب بودن برای تحلیل های جامع و با توان عملیاتی بالا، هزینه های کمتر ساخت در تولید انبوه، ایمنی آزمایش از جمله در مطالعات جنایی و تشخیص هویت، و اطمینان بیشتر داده های حاصل اشاره نمود. کاربردهای گسترده این فناوری در علم قضاوت برای تعیین دقیق منشا نمونه های زیستی و تشخیص هویت مجرمان و اجساد مجهول الهویه، نمونه های بیولوژیکی، پزشکی قانونی، روش های تشخیصی و... می باشد. با استفاده از تکنولوژی آزمایشگاه بر روی تراشه زمانآزمایش از چند ساعت و یا حتی چند روز به کمتر از یک دقیقه رسیده است. همان طور که می دانیم آزمایش DNA در موارد جنایی انجام می گیرد. تست DNA برای تعیین جرم یا بی گناهی انجام می شود. تراشه زیستی مبتنی بر DNA می تواند تجزیه و تحلیل DNA را در صحنه جرم انجام دهند. همچنین تراشه ی زیستی مبتنی بر DNA را می توان برای تست هویت، از جمله تست هویت والدین وشجره نامه استفاده کرد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
142 -166
لینک کوتاه:
magiran.com/p2069661 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!