ارزیابی عملکرد زنجیره تامین پروژه ها مبتنی بر BSC و تفکر ناب؛ مورد مطالعه: پروژه های پتروشیمی

پیام:
چکیده:

در پروژه ها، توجه به مدیریت زنجیره تامین از مواردی است که موفقیت پروژه را تحت تاثیر قرار می دهد؛ و عدم توجه ممکن است باعث افزایش هزینه و تاخیر در پروژه شود. کاهش تاثیرات منفی (هزینه و تاخیر پروژه) از طریق مدیریت زنجیره تامین به خصوص در پروژه های پتروشیمی، با توجه به بزرگی طرح ها و هزینه های بالای آنها می تواند قدم موثری در جلوگیری از هدر رفتن منابع مالی، نیروی انسانی و زمان باشد. برای مدیریت زنجیره تامین، ابتدا باید عملکرد زنجیره مورد ارزیابی قرار گیرد، تا با شناخت عملکرد فعلی و هدف گذاری برای عملکرد آتی، مسیر مناسب شناسایی و به تبع آن مدیریت زنجیره تامین معنا بیابد. برای هر ارزیابی، معیارهای جامع و کاملی نیاز است، تا علاوه بر پرداختن به جنبه های مختلف زنجیره تامین، ارزیابی به روش سیستماتیک انجام شود. در این تحقیق، ابتدا برمبنای الگوی تصمیم گیری، به شناسایی زنجیره تامین پروژه های پتروشیمی پرداخته شده و در ادامه از بین مدل های موجود، مدلی مبتنی بر کارت امتیازی متوازن انتخاب شده است. سپس معیارهای عملکرد زنجیره تامین پروژه های صنعتی براساس تفکر ناب شناسایی شده و در انتها با استفاده از AHP، این معیارها اولویت بندی شده است؛ تا بدین طریق معیارهای مناسب صنعت برمبنای مدل BSC و تفکر ناب شناسایی شود.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
73 -85
لینک کوتاه:
magiran.com/p2070564 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!