بررسی میزان استرس شغلی در معلمان مقطع اول ابتدایی شهرستان زابل

نویسنده:
پیام:
چکیده:
مقدمه

استرس یا فشار روانی، امروزه یکی از پدیده‌های مهم در زندگی و تهدیدی جدی برای سلامتی افراد در جهان می‌باشد. این مطالعه با هدف بررسی میزان استرس شغلی و تعیین ارتباط آن با ویژگی‌های فردی معلمان در شهرستان زابل انجام شده است.

شیوه‌ی مطالعه

این مطالعه از نوع توصیفی- تحلیلی و به صورت مقطعی در سال 1398 بر روی 60 نفر از معلمان کلاس اول ابتدایی انجام شد. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسش‌نامه‌ی استرس شغلی موسسه سلامت و ایمنی انگلستان HSE (Health and Safety Executive) استفاده گردید. داده‌ها به کمک نرم‌افزار SPSS نسخه‌ی 19 و آمار توصیفی و آزمون‌های پارامتری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته‌ها

میزان استرس شغلی در حیطه‌های تقاضا، کنترل، ارتباط و تغییرات، در حد متوسط بودند و در دو حیطه‌ی نقش و حمایت مسوولین، اکثریت افراد استرس زیادی داشتند و در حیطه‌ی همکاران، سطح استرس (متوسط و زیاد) بالاترین درصد را به خود اختصاص داد.

نتیجه‌گیری

با افزایش سابقه‌ی کار و تحصیلات معلمان، به میزان استرس شغلی افزوده می‌شود و افراد متاهل از استرس شغلی بیشتری برخوردار می‌باشند. آموزش راه‌های مقابله با استرس و مدیریت و کنترل آن از طریق شناسایی منابع ایجاد استرس، می‌تواند به طور قابل توجهی از میزان استرس در محیط کاری بکاهد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
134 -141
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071430 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!