اوصاف شیعیان واقعی در وصایای امام محمدباقر علیه السلام؛ عفو، گذشت و استیفای حق

نویسنده:
چکیده:

این متن به شرح و تفسیر کلام امام محمدباقر علیه السلام به یکی از اصحاب خویش جابربن یزید جعفی است در خصوص اوصاف شیعیان واقعی. مومنان نباید به دیگران ظلم کنند، مسلمانان باید قوی و توانمند باشند و در برابر دشمن و ظلم او تسلیم نشوند؛ نه ظلم‌پذیر باشند و نه اجازه دهند کسی به آنان ظلم کند و همواره درصدد استیفای حق خویش برآید، اما گاهی اوقات عفو و گذشت، بر استیفای حق برتری و رجحان دارد؛ آنجاکه موجب متنبه شدن طرف مقابل می‌شود. در سیره حضرات معصومان علیها السلام نمونه‌های بسیاری از این دست به چشم می‌‌خورد. از دیگر اوصاف شیعیان پرهیز از خیانت در امانت است. در ادامه استاد به شرح تفصیلی این ویژگی می‌پردازد.

زبان:
فارسی
صفحات:
5 -10
لینک کوتاه:
magiran.com/p2113530 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.