نقش سطح و عملکرد لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) در بیماری های قلبی- عروقی

پیام:
چکیده:

لیپوپروتیین با چگالی بالا (HDL)، مجموعه ای از ذرات با ساختار ناهمگن است که به واسطه ترکیبات متنوع شامل بار سطحی، اندازه، ترکیبات لیپیدی و پروتیین دارای عملکردهای متفاوتی هستند. چندین مطالعه اپیدمیولوژیک آینده نگر نشان داده اند که رابطه معکوس واضحی بین غلظت HDL سرم و خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری قلب وجود دارد؛ علی رغم این رابطه، شواهد بالینی، مفیدبودن تنها سطح بالاتر HDL-C در پیش بینی خطر بیماری های قلبی- عروقی را به چالش کشیده اند و اثبات کرده اند که ساختار HDL تغییر کرده و عملکرد خود را از دست می دهد؛ بنابراین تحقیقات گسترده برای شناسایی عوامل و نشانگرهای زیستی جدید برای بهبود عملکرد HDL و کاهش خطر بیماری های قلبی- عروقی مورد نیاز است. با توجه به اینکه مهمترین عملکرد HDL ، انتقال کلسترول اضافی از بافت های محیطی و سلول های ماکروفاژ از طریق گیرنده ای به نام ABCA1 و هدایت آن به سمت کبد است، نقش مهمی در محافظت از تشکیل پلاک آترواسکلروز ایفا می کند. این مولکول می تواند اثر حافظتی قدرتمندی در برابر آسیب های اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد با مهار متناوب تولید لیپیدهای اکسید شده پیش التهابی در لایه اینتیمای شریان ها فراهم کند. ارتباط معکوس بین توانایی efflux کلسترول و شیوع بیماری قلبی-عروقی وجود دارد. توانایی خروج کلسترول از ماکروفاژها توسط HDL ، یک معیار کلیدی برای تعیین عملکرد HDL به شمار می رود و رابطه معکوس قوی ای با ضخامت اینتیما- مدیا کاروتید و تنگی شریان کروناری در آنژیوگرافی مستقل از سطح HDL دارد.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
118 -127
لینک کوتاه:
magiran.com/p2137415 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.