یکپارچه سازی مسئله مشارکت واحدهای نیروگاهی با بهره بردای از شبکه گاز با در نظر گرفتن نفوذ بالای انرژی خورشیدی

پیام:
چکیده:

در این مقاله، برنامه ریزی هم زمان مشارکت واحدها و شبکه گاز در حضور نیروگاه های تجدید پذیر بادی و خورشیدی مدل سازی شده است. انرژی باد و خورشید هر دو منابع انرژی متغیر هستند اما به دلیل اینکه انرژی خورشیدی فقط در ساعاتی از روز قابل دسترس می باشد، موجب شده است رفتار نمودار بار تغییر یابد. این تغییر نمودار بار که به نمودار "منحنی اردک" معروف شده است، موجب این نگرانی شده که آیا سیستم قدرت می تواند میزان رمپ موردنیاز و محدوده موردنیاز برای استفاده کامل از انرژی خورشیدی را فراهم آورد. استفاده از نیروگاه های گازی به منظور پشتیبانی از رمپ شدید موردنیاز شبکه باعث نوسانات و تغییرات عمده و شدید در جریان فلوی گاز در شبکه گاز می شود. از طرفی تغییرات تولیدات نیروگاه های خورشیدی نیازمند افزایش مقدار بالایی انعطاف پذیری از نیروگاه های گاز می باشد. استفاده از سیستم های ذخیره ساز انرژی برق و گاز، قابلیت لاین پک شبکه گاز و همچنین استفاده از تکنولوژی تبدیل برق به گاز (PtG) می توانند راه حل مناسبی جهت کاهش اثرات نوسانات به منظور بهره برداری مطمین از هر دو شبکه برق و گاز شود. در این مقاله یک مدل برنامه ریزی بازه ای عدد صحیح مختلط محدب جهت یکپارچه سازی شبکه برق و شبکه گاز در شرایط نفوذپذیری بالای انرژی خورشیدی به همراه مدل سازی تجهیزات ذخیره برق و گاز، لاین پک و PtG  ارایه شده است. این مدل با استفاده از روش تجزیه بندرز حل و کارایی آن در یک شبکه 24 باسه IEEE و سیستم گاز 20 گره ای بلژیک ارایه شده است. با توجه به سیاست های توسعه ای ج.ا. ایران در خصوص انرژی خورشیدی، لازم است همزمان با افزایش منابع خورشیدی هماهنگی کامل و در سطوح مختلف بین متولیان بهره برداری شبکه برق و شبکه گاز کشور شکل گیرد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
67 -113
لینک کوتاه:
magiran.com/p2139479 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.