ذکر حسین (ع) در حماسه های دینی با نگاهی به حمله حیدری راجی کرمانی

چکیده:

حماسه های دینی در ره گذر تاریخ ادبیات ایران از دوران باستان تا به امروز مسیر پر پیچ و خمی را پشت سر نهاده است. در بعضی از این حماسه ها تاکید بر دلاوری های امام علی (ع) است. مقاله حاضر با تاکید بر حماسه دینی حمله حیدری راجی کرمانی که در بخش هایی به واقعه کربلا نگاهی دارد پرداخته است. حماسه های دینی را می توان از جهات گوناگون بررسی نمود. مثلا این که منابع شاعران حماسه سرای دینی در سرودن چه بوده است و یا این که قدرت شاعری کدام یک از این شاعران بر دیگر هم صنف هایشان برتری دارد؟ کدام یک از این دست آثار توانسته اند تاریخ را بیان کنند و کدام یک درگیر افسانه و تخیل بوده اند؟ کاربرد کدام قالب شعری جزء بیشترین کاربردهای شعری با موضوع عاشورا است؟ از یک ره گذر نیز می توان حماسه های دینی را از نظر موضوع بررسی نمود. یکی از موضوعاتی که در بین حماسه های مذهبی وجود دارد امام حسین (ع) و واقعه عاشوراست. مقاله حاضر به بررسی این موضوع در حمله حیدری راجی کرمانی و هم چنین بررسی کوتاه چند اثر در این زمینه پرداخته است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
155 -182
لینک کوتاه:
magiran.com/p2139596 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.