رویکرد سیاست جنایی تقنینی ایران و اسناد بین المللی به حمایت از کودکان بزه دیده در شبکه های اجتماعی

پیام:
چکیده:

استفاده کودکان از شبکه های اجتماعی به دلیل فقدان سواد سایبری و ویژگی های خاص روحی منجر به تضییع حقوقشان خواهد شد؛ از این رو در سیاست جنایی تقنینی نسبت به کودکان بزه دیده در شبکه های اجتماعی نیازمند رعایت بایسته هایی است که در قالب حق ها و حمایت های افتراقی از بزه دیدگی آنان شناخته می شود؛ با توجه به بررسی نگارندگان؛ حقوق ویژه‌ای که از بزه دیدگی کودکان در شبکه دهای اجتماعی باید رعایت شود عبارتند از: حق رعایت کرامت و حریم خصوصی کودکان در شبکه‌های اجتماعی، حق رعایت اخلاق سایبری کودکان نسبت به کاربران شبکه‌های اجتماعی و حق بر اطلاع رسانی کودک از حقوق خود در شبکه های اجتماعی است و همچنین حمایت‌های افتراقی که در سیاست جنایی تقنینی ایران و اسناد بین‌المللی در این زمینه شناخته شده است می توان موارد ذیل را نام برد: حمایت کیفری ماهوی و شکلی (نقش حمایتی سمن‌ها در حوزه بزه دیدگی کودکان در شبکه های اجتماعی، رسیدگی در نهادهای تخصصی قضایی در حوزه فضای مجازی، هرزه نگاری سایبری کودکان مصداقی از صلاحیت جهانی و نقش پلیس فتا)، حمایت اجتماعی و حمایت بالینی. با مطالعه تطبیقی سیاست جنایی تقنینی ایران و اسناد بین المللی، این نتیجه حاصل می‌شود که سیاست جنایی تقنینی ایران در قبال حمایت از کودکان بزه دیده در شبکه‌های اجتماعی افتراقی نبوده و یکسری حمایت‌های عام بدون درنظر گرفتن شرایط خاص این نوع بزه دیدگی درنظر گرفته شده است که با رویکردهای خاص اسناد بین‌المللی در این زمینه فاصله دارد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
102 -125
لینک کوتاه:
magiran.com/p2158840 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.