مدل مفهومی مدیریت کلان داده ها در رسانه های اجتماعی جمهوری اسلامی ایران براساس دیدگاه های مقام معظم رهبری پیرامون فضای مجازی

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

فعالیت رسانه های اجتماعی بومی برای صیانت از کاربران، ذخیره کلان داده ها در فضای مجازی ملی و ارتقاء قدرت سایبری حیاتی می-باشد. درحال حاضر رسانه های اجتماعی ایرانی ضمن رقابت با نمونه های خارجی، با مشکلات مختلفی از جمله نبود مدل مفهومی بومی برای مدیریت کلان داده ها مواجه هستند. مدیریت کلان داده های رسانه های اجتماعی، شناخت و بینش ارزشمندی برای دولت ها، سازمان ها و شرکت ها جهت تصمیم گیری دقیق و قابل اعتماد فراهم نموده است و نقش مهمی برای ارزیابی وضعیت حال جامعه و پیش بینی رخ دادهای آینده دارد. در این پژوهش با روش تحلیل مضمون دیدگاه های مقام معظم رهبری پیرامون فضای مجازی، اصول و مبانی و ارکان جهت ساز احصاء و مورد تایید قرار گرفته است، با مطالعه تحقیقات پیشین و اخذ نظر نخبگان از طریق مصاحبه؛ ابعاد، مولفه ها و فرایندها استخراج شده است، سپس با روش پیمایشی و کسب نظر متخصصین، مدل مفهومی مورد تایید قرار گرفته است. در نهایت مدل مفهومی ارایه شده دارای 7 بعد «اعتماد سازی، رسانه اجتماعی، مدیریت داده ها، رویکردها، امنیت و قوانین و مقررات، مدیریت تجزیه و تحلیل، فناوری» بوده و 25 مولفه برای این ابعاد استخراج شده است. در جمع بندی چنین بیان شده است که اعتمادسازی با ایجاد حس امنیت بین مردم برای حضور آنان در رسانه های اجتماعی ایرانی و همچنین تعامل و هماهنگی لازم با ذینفعان، رصدعمومی برای شناخت نیازهای کاربران، به روز کردن امکانات رقابتی (مدیریت نوآوری)، توانمندسازی در تجزیه و تحلیل داده ها برای بهره مندی از مزایای کلان داده ها در اداره کشور(همه حوزه ها) از مهمترین اقدامات لازم برای مدیریت کلان داده ها در رسانه های اجتماعی ایرانی می باشد.

زبان:
فارسی
صفحات:
35 -66
لینک کوتاه:
magiran.com/p2284186 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.