نگاهی آینده پژوهانه به مقوله مسئولیت اجتماعی در سازمان های دولتی و غیر دولتی، کاربست رویکرد دلفی

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
هدف

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده، دانش کامل در مورد پیشرفت های گذشته و حال مسئولیت اجتماعی شرکتی وجود دارد، اما این اطلاعات فاقد درک از پتانسیل آینده آن است. هدف از پژوهش حاضر بررسی آینده مسئولیت اجتماعی شرکتی(ازنظر اهمیت، نقش، خط مشی های عمومی و ذی نفعان) در سازمان های دولتی و غیردولتی است.

روش پژوهش

در این پژوهش از استراتژی روش کیفی و کمی برای پاسخ به سوالات پژوهش استفاده شده است. در این پژوهش به کمک روش دلفی نظر خبرگان این حوزه گرداوری و جمع بندی شده است. پژوهش با توجه به هدف، از دسته پژوهش های کاربردی و توسعه ای است و ازنظر روش اجرا، توصیفی از نوع پیمایشی است. برای ارزیابی اختلافات منطقه ای و بخشی، پانل دلفی در این پژوهش شامل بیش از 22 متخصص و خبره است که تمام مناطق کلان شهر تهران را تحت پوشش قرار می دهد.

یافته های پژوهش

یافته های پژوهش حاکی از آن اند که دلایل گوناگون با توجه به اهمیت فزاینده مسئولیت اجتماعی شرکتی عبارت اند از: افزایش فشار رقابت؛ انتظارات و فشار مشتریان؛ مسایل روبه رشد زیست محیطی و اجتماعی؛ افزایش آگاهی و انتظارات اجتماعی؛ دلایل سیاسی؛ نگرش اخلاقی شرکت ها و خودپنداره؛ انتظارات کارکنان و کارکنان؛ فشار ناشی از چارچوب قانونی؛ و جهانی شدن و جریان سریع اطلاعات. دلایل گوناگون دیگر با توجه به کاهش اهمیت مسئولیت اجتماعی شرکتی عبارت اند از: شرکت های در حال مبارزه با موارد مالی و اقتصادی هستند؛ خط مشی های عمومی تدارکات عمومی در راستای توسعه پایداری سبز- کمک های مالی و مالیاتی- استاندارد گزارشگری مسئولیت اجتماعی شرکتی سرمایه گذاری مسئول اجتماعی- استانداردهای و رویه های بین المللی مسئولیت اجتماعی شرکتی .

زبان:
فارسی
صفحات:
105 تا 120
لینک کوتاه:
magiran.com/p2288184 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 990,000ريال می‌توانید 60 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 50 € euros via PayPal and download 60 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!