بررسی نتایج درمان بیماران سوختگی حاد مری و معده ناشی از مواد سوزاننده

چکیده:
مقدمه
سوختگی مری و معده ناشی از مواد سوزاننده یکی از مشکلات بزرگ جراحی می باشد که با پیشرفت روش های درمانی و جراحی تاکنون نتایج امیدوار کننده ای به همراه نداشته است. ما در این مطالعه وضعیت این بیماران را از نظر میزان و نوع آسیب و اقدامات درمانی و تشخیصی انجام شده و عاقبت بیماری مورد بررسی قرار داده ایم.
روش بررسی
در این مطالعه از بیمارانی که به دلیل سوختگی گوارشی در طی سالهای 1372 تا 1382 به بیمارستان لقمان حکیم مراجعه کرده بودند، تعداد 88 بیمار تحت مطالعه قرار گرفتند و طی آن داده های متغیرهایی نظیر سن، جنس، درجه سوختگی مری و معده، ماده سوزاننده، عمل جراحی انجام شده جمع آوری و به دنبال آن اختلال بلع زودرس و دیررس و نتایج آندوسکوپی مورد بررسی قرار گرفت. اطلاعات جمع آوری شده با نرم افزار SPSS 11 و با تست آماری کای دو تحلیل و نتایج ارایه شد.
نتایج
64% سوختگی ها با مواد سوزاننده در جنس مرد و در گروه سنی 40-31 سال شایع تر بوده است. بیشترین ماده سوزاننده مصرف شده، اسید با42% سپس داروی نظافت با 25% و قلیا با 15% بود. 47% سوختگی ها درجه دو، 29% درجه سه و 26% درجه یک بوده است. میزان مرگ و میر در سوختگی درجه دو 5/8% و درجه سه 64% بوده است. در سوختگی درجه دو آندوسکوپی تاخیری در بیماران عمل شده 48% زخم و 26% تنگی نشان داد، در حالیکه در بیماران عمل نشده 7% زخم و 46% تنگی داشتند. در سوختگی درجه سه از بیماران جراحی شده 59% فوت شدند و در بیماران رضایت به عمل نداده80% فوت شده بودند. بیمارانی که به دلیل سوختگی درجه سه جراحی شدند، همگی دچار دیسفاژی شده اند.
نتیجه گیری
نتایج این مطالعه حاکی از آن است که جراحی در سوختگی درجه دو باعث کاهش عوارض شده است ولی در سوختگی درجه سه انجام عمل جراحی تاثیر قابل توجهی بر روی پیش آگهی ندارد.
زبان:
فارسی
صفحه:
15
لینک کوتاه:
magiran.com/p628545 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!