بررسی فراوانی یافته های غیر طبیعی تصویر برداری در مگنتیک رزونانس کلانژیوپانکراتوگرافی مجاری صفراوی و پانکراس

چکیده:
زمینه
مگنتیک رزونانس کلانژیوپانکراتوگرافی (Magnetic resonance cholangiopancreatography) در طی سال های اخیر از لحاظ تکنیکی بهبود چشم گیری داشته است و نشان داده شده است که می تواند کاربرد های بالینی وسیعی در تصویر برداری مجاری صفراوی و پانکراس داشته باشد. مطالعات اخیر نشان داده اند که مگنتیک رزونانس کلانژیوپانکراتوگرافی جهت بررسی سنگ مجرای صفراوی مشترک، انسداد بدخیم و خوش‎خیم مجاری صفراوی و پانکراس، آنومالی های مادرزادی و پانکراتیت مزمن قابل مقایسه و یا حتی بهتر از تکنیک های دیگر مانند سونوگرافی، سی تی اسکن و کلانژیوپانکراتوگرافی پس‎گستر آندوسکوپیک (endoscopic retrograde cholangiopancreatography) است.
مواد و روش ها
در این روش تصویر برداری از MRI برای مشاهده مایعات دارای سرعت آهسته مانند صفرا به صورت سیگنال بالا استفاده می شود. مکانیسم های Heavily T2-Weighted عمدتا برای مگنتیک رزونانس کلانژیوپانکراتوگرافی به همراه تکنیک Single-Shot echo-train spin echo به کار می روند. در این مطالعه یافته های مگنتیک رزونانس کلانژیوپانکراتوگرافی و فراوانی بیماری های مختلف مجاری صفراوی و پانکراس در تعداد293 بیمار طی سال...های 1379 الی 1385 مورد بررسی قرار گرفته است.
یافته ها
فراوانی بیماری های انسدادی و غیر انسدادی مجاری صفراوی و پانکراتیک به تفکیک در جداول و نمودارهای مربوطه آورده شده است. سنگ های صفراوی بیشترین فراوانی را در بالغین و کیست کلدوک مادرزادی بیشترین فراوانی در اطفال را نشان می دهند.
نتیجه گیری
یافته های این مطالعه نشان می دهد که مگنتیک رزونانس کلانژیوپانکراتوگرافی می تواند به عنوان یک روش تصویربرداری غیر تهاجمی و دقیق در تشخیص بیماری های مجاری صفراوی و پانکراتیک مورد استفاده قرار گیرد.
زبان:
فارسی
صفحه:
149
لینک کوتاه:
magiran.com/p685333 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!