تراز تجاری ایران و پویایی های سازوکار منحنی J در شرایط نااطمینانی

چکیده:
بر اساس نظریه ‍ های اقتصادی، یکی از ابزارهای سیاست اقتصادی به منظور حذف کسری تراز تجاری، کاهش ارزش پول ملی است. امکان استفاده از این ابزار حداقل در بلندمدت وجود دارد. این سازو کار تحت عنوان منحنی J در بخش خارجی اقتصاد شناخته می شود. بر اساس منطق این منحنی، هر گونه کاهش ارزش پول ملی در قالب سازوکار بازار، کسری تراز تجاری را کاهش می دهد. سؤال این تحقیق این است که آیا در شرایط نااطمینانی، مانند بحران های مالی و ارزی و فرآیند یکسان سازی نرخ ارز در اقتصاد ایران، این سازوکار حفظ خواهد شد؟ در حقیقت رژیم ارزی و درجه شناوری آن از شرایط مهم پایداری در تغییرات نرخ ارز و حساب جاری ایران است که در فرآیند منحنی J قابل تبیین است.
برای پاسخ به سؤال مطرح شده، از روش خودرگرسیونی و با در نظر گرفتن وقفه های گسترده برای اقتصاد ایران و ده شریک عمده تجاری استفاده می شود. اثر نااطمینانی بر فرآیند منحنیJ با استفاده از توابع واکنش لحظه ای مورد بررسی قرار گرفته است. بر این اساس، مشاهده می شود که فرآیند منحنی J، جز برای تراز تجاری دو جانبه بین اقتصاد ایران و کشورهای چین و ایتالیا، برای سایر کشورها مورد تایید قرار گرفته است.
زبان:
فارسی
صفحه:
93
لینک کوتاه:
magiran.com/p819310 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.