فهرست مطالب

زنان مامائی و نازائی ایران - سال بیستم شماره 9 (پیاپی 269، آذر 1396)
 • سال بیستم شماره 9 (پیاپی 269، آذر 1396)
 • وی ژه نامه
 • تاریخ انتشار: 1396/09/25
 • تعداد عناوین: 9
|
 • مروری
 • شهربانو عبدالحسینی، روشنک مکبری نژاد، ژاله علی اصل، فاطمه علی اصل صفحات 1-8
  مقدمه
  تهوع و استفراغ، از شکایات شایع دوران بارداری است. به دلیل نگرانی های مرتبط با مصرف دارو در بارداری، عوارض جانبی داروهای تایید شده سازمان غذا و دارو و تمایل عمومی در استفاده از درمان های مکمل، درمان های غیر دارویی به طور فزاینده در درمان تهوع و استفراغ بارداری به کار می رود. این راه ها به عنوان درمان های طبیعی و ایمن یا کم خطر تر از درمان های دارویی شناخته می شوند. مطالعه مروری حاضر با هدف معرفی گیاهان دارویی موثر بر تهوع و استفراغ بارداری در منابع طب سنتی ایران انجام شد.
  روش کار
  مطالعه حاضر یک بررسی کتابخانه ای و بررسی متون و نسخ و کتب اصلی طب سنتی ایران می باشد که در آن، گیاهان دارویی در 6 کتاب مرجع طب سنتی مورد ارزیابی قرار گرفت. مراحل انجام این مطالعه شامل یافتن واژگان کلیدی، جستجو در منابع طب سنتی ایران، یافتن مترادفات، دسته بندی، امتیازدهی و مرتب سازی بر اساس امتیاز بود.
  یافته ها
  19 مورد از گیاهان دارویی در منابع مرتبط در درمان تهوع و استفراغ بارداری یافت شد. بیشترین امتیاز و پرکاربردترین مفرده ها مربوط به انار، ترنج، به، نعنا و غوره بود.
  نتیجه گیری
  استفاده از انواع روش های خوراکی داروهایی با منشا طبیعی در کنار داروهای رایج در درمان تهوع و استفراغ بارداری می تواند به عنوان یک درمان مکمل مدنظر قرار گیرد و این امر نیاز به مطالعات بالینی بیشتری دارد.
  کلیدواژگان: استفراغ، بارداری، تهوع، طب سنتی ایران، گیاهان دارویی
 • مهدی اسماعیلی زاده، باقر مرادی * صفحات 9-25
  مقدمه
  در کنار اثرات زودگذر درمانی، برخی گیاهان دارویی دارای اثرات جبران ناپذیر بر روی تکامل دوره بارداری و رشد جنینی می باشند؛ به طوری که امروزه استفاده از گیاهان دارویی از نکات مورد سوال در جوامع محسوب می شود. استفاده از ترکیبات گیاهان دارویی نیازمند آگاهی و اتخاذ استانداردهای مصرف در زنان باردار می باشد، لذا مطالعه مروری حاضر با هدف بررسی اثرات سوء برخی گیاهان دارویی بر روی بارداری انجام شد.
  روش کار
  در این مطالعه مروری مقالات مربوط به اثرات سوء گزارش شده گیاهان دارویی بر روی مادران باردار از پایگاه های اطلاعاتی علمی نظیر SID، Google Scholar، Scopus، Iran Medex، ISC، ISI، MedLib، PubMed و Chemical abstract و با استفاده از کلمات کلیدی ضروری گیاهان دارویی، بارداری، سقط، عوارض جانبی جستجو شدند. در نهایت 60 مقاله که از نظر موضوعی مناسب تر از سایر مقالات بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. جستجوی مقالات بدون محدودیت زمانی و به زبان های انگلیسی و فارسی انجام شد.
  یافته ها
  از میان گیاهان دارویی مطالعه شده علف هفت بند، مرزنجوش، رازیانه، گل گاوزبان، گیاه پنج انگشت، کوهوش آبی، منتانوا تمنتسا و تریپتریگوم ویلفردی اثرات سمی و تراتوژنیک بر روی جنین داشتند. جنسه، آنژلیک چینی و تخم شوید با تاثیر بر میزان هورمون های قاعدگی باعث القاء قاعدگی، روغن های کرچک و گل مغربی موجب افزایش انقباضات رحمی و پونه موجب از دست رفتن ریتم رحمی و افزایش خطر سقط می شوند.
  نتیجه گیری
  با توجه به نتایج مطالعه حاضر وجود اثرات جانبی برخی از گیاهان دارویی توصیه می شود مصرف یا عدم مصرف این گیاهان با نظر پزشک صورت پذیرد.
  کلیدواژگان: بارداری، سقط، عوارض جانبی، گیاهان دارویی
 • ام البنین زارع *، فرین سلیمانی صفحات 26-34
  مقدمه
  حدود 9% زوجین در سراسر جهان در دوره ای از زندگی خود با مشکل ناباروری مواجه می شوند. روش های کمک باروری (ART)، درمان معمول انتخابی برای بسیاری از زوجین نابارور است که علل آن ناشی از عامل مرد یا زن و یا ایدیوپاتیک می باشد. مروری مطالعه حاضر با هدف مقایسه پیامدهای پری ناتال روش های مختلف ART با یکدیگر و با حاملگی های خود به خودی انجام شد.
  روش کار
  این مطالعه مروری با جستجو در پایگاه اطلاعاتی PubMed، Medline، SID، Scopus وThe Cochrane Library از سال 2010 تا 2016 برای یافتن مقالات مرتبط با کلمات کلیدی مناسب مانند: تکنیک های کمک باروری و پیامدها و بارداری انجام گرفت. مقالات انگلیسی با موضوع تکنیک های کمک باروری و پیامد پری ناتال وارد مطالعه شدند و در صورت عدم دسترسی به متن کامل مقاله و نتایج غیر مرتبط، از مطالعه خارج شدند.
  یافته ها
  بر اساس نتایج مطالعات مختلف، پیامد ضعیف پری ناتال در حاملگی ART، از جمله زایمان زودرس، LBW، SGA و مرگ و میر پری ناتال، در مقایسه با حاملگی طبیعی به طور قابل توجهی افزایش داشت.
  نتیجه گیری
  عوامل متعددی نظیر دوقلو یا یک قلو بودن حاملگی های ART، نوع ART استفاده شده، پروتکل درمان و علت اصلی ناباروری اولیه، پیامد پری ناتال را تحت تاثیر قرار می دهند.
  کلیدواژگان: بارداری، پیامدها، تکنیک های کمک باروری
 • مریم روحانی، شاپور بدیعی اول، علی تقی پور، ملیحه امیریان، شکوه سادات حامدی، ماندانا توکلی، سیده آتیه نعیمی، ملیحه متوسلیان* صفحات 35-45
  مقدمه
  سندرم تخمدان پلی کیستیک، شایع ترین اختلال اندوکرین زنان در سنین باروری می‏باشد. با توجه به اینکه تاکنون مطالعه مشابهی جهت بررسی علائم و الگوی تشخیصی این بیماری از دیدگاه طب سنتی ایرانی منتشر نشده است، لذا مطالعه حاضر با هدف تطبیق علائم و دستیابی به الگوی تشخیصی این بیماری از دیدگاه حکمای طب پارسی، جهت دستیابی به راه های پیشگیری و درمان های موثرتر در این بیماران انجام شد.
  روش کار
  در این مطالعه تطبیقی با رویکرد تحلیل محتوا، تمامی علائم و عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک از منظر طب کلاسیک از کتب مرجع زنان و مقالات متعدد و پس از آن از 14 کتاب مرجع طب سنتی گردآوری شد و کدهای مرتبط با کمک نرم افزار Max.Qda2 تعیین شدند. سپس طبقه بندی این سندرم بر اساس این علائم به دست آمد.
  یافته ها
  با توجه به معیارهای تشخیصی سندرم تخمدان پلی کیستیک در طب کلاسیک و جستجوی علائم مرتبط با این معیارها در منابع طب سنتی پارسی، سوء مزاج گرم مفرط و یا گرم و خشک شدید در رحم، تخمدان ها و یا در کل بدن، سوء مزاج سرد شدید و یا سوء مزاج سرد با ماده بلغم در اعضای تولید مثلی و یا در کل بدن به همراه غلظت اخلاط، منجر به علائم مرتبط با هیپرآندروژنیسم و اختلال دوره ماهیانه می گردد.
  نتیجه گیری
  بر اساس یافته ها، دو الگوی غالب برای بیماران مطرح می گردد. گروه اول افراد با غلبه سردی و رطوبت و گروه دوم افراد با غلبه حرارت در طبیعت خود می باشند و افراد هر گروه با توجه به طبیعت خود، نیاز به تدابیر و درمان های غیر دارویی و دارویی متفاوت بر اساس درجه سردی و گرمی اجزاء دارو دارند.
  کلیدواژگان: آمنوره-الیگومنوره، سندرم تخمدان پلی کیستیک، طب سنتی، ناباروری
 • علیرضا یارقلی، محمدعلی زارعیان، سوسن حفیظی، رقیه فاریابی، ملیحه تبرایی آرانی* صفحات 46-55
  مقدمه
  خونریزی غیرطبیعی رحمی، شایع ترین دلیل مراجعه زنان سنین باروری به پزشک است. در طب رایج بر اساس شدت و علت خونریزی، روش های مختلف درمانی شامل انواع درمان های دارویی سیستمیک یا موضعی و جراحی پیشنهاد می شود. در طب سنتی ایران نیز برای درمان خونریزی رحمی در کنار توصیه های غذایی و دارویی، اقدامات تهاجمی و نیمه تهاجمی نیز در نظر گرفته شده است. مطالعه مروری حاضر با هدف استخراج و بررسی درمان های تهاجمی و نیمه تهاجمی به کار گرفته شده برای درمان خونریزی بیش از حد رحمی در متون معتبر طب سنتی ایران انجام شد.
  روش کار
  در این مطالعه مروری و کتابخانه‏ای مقالات فارسی و انگلیسی مرتبط با جزئیات اقدامات تهاجمی و نیمه تهاجمی پیشنهادی مربوط به درمان خونریزی رحمی از پایگاه های Google scholar، PubMed، Scopus، SID با کلیدواژه های انگلیسی management و menorrhagia و کلیدواژه های فارسی «منوراژی»، «خونریزی غیرطبیعی رحم» و «افراط طمث» و ترکیب این دو کلمه بدون ایجاد محدودیت زمانی مورد جستجو و بررسی قرار گرفت. در انتها داده های حاصل بر اساس روش تحلیل محتوا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
  یافته ها
  در جستجوی منابع موارد مختلفی از اعمال تهاجمی و نیمه تهاجمی برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحمی ذکر شده اند که شامل: فصد، حجامت، بادکش، بستن اندام ها، بستن پستان ها، دوش واژینال (حقنه)، قی و آبزن می باشد. هنوز سطح شواهد در زمینه تاثیر این درمان ها محدود می باشد و نیامند مطالعات بیشتر می باشد.
  نتیجه گیری
  در منابع طب سنتی ایران برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحمی اقدامات تهاجمی و نیمه تهاجمی متنوعی پیشنهاد شده اند که با توجه به عدم وجود مطالعات کارآزمایی بالینی و شواهد کافی نمی توان بین کارایی و عوارض این روش ها با جراحی مقایسه ای انجام داد، ولی می توان با انجام تحقیقات بیشتر و کارآزمایی های بالینی در جهت اثبات یا رد کارایی این اقدامات و کمک به کاهش عوارض ناشی از جراحی های ناحیه لگن گام برداشت.
  کلیدواژگان: اعمال یداوی، افراط طمث، خونریزی غیرطبیعی رحمی، طب سنتی ایران، منوراژی
 • مروارید ایرانی، ناهید ملکی، رباب لطیف نژاد رودسری* صفحات 56-67
  مقدمه
  مطالعات کارآزمایی بالینی شاهددار تصادفی، یکی از مهم ترین و کارآمدترین مطالعات در علوم پزشکی می باشند. به علت اهمیت این نوع مطالعات در تولید شواهد معتبر علمی در رابطه با سلامت مادران، مطالعه حاضر با هدف ارزیابی کیفیت گزارش کارآزمایی های بالینی منتشر شده در رابطه با تاثیر ماساژ بر شدت درد زایمان توسط پژوهشگران ایرانی و با استفاده از معیارهای CONSORT طراحی و انجام شد.
  روش کار
  در این مطالعه توصیفی، مقالات کارآزمایی بالینی منتشر شده در رابطه با تاثیر ماساژ بر شدت درد زایمان در مجلات فارسی و انگلیسی زبان نمایه شده در SID، IranMedx، IRANDOC، Magiran، PubMed، Scopus، CINAHL و Google scholar با استفاده از کلید واژه های درد زایمان، ماساژ، کارآزمایی بالینی در فاصله سال های 96-1384 بررسی شدند. از تعداد کل 155 مقاله، 20 مقاله با استفاده از ابزار Consort 2010 مورد ارزیابی قرار گرفتند. بیشترین و کمترین امتیازی که هر مقاله می توانست به دست آورد 37 و صفر بود. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از روش های آمار توصیفی و نرم افزار آماری SPSS (نسخه 14) انجام شد.
  یافته ها
  بر اساس نتایج ارزیابی 20 مقاله در زمینه تاثیر ماساژ بر شدت درد زایمان، میزان انطباق کلی کیفیت مقالات مورد بررسی با معیارهای گزارش Consort، 54% برآورد شد. در مجموع، بیشترین نقص در قسمت مواد و روش ها بود و از آیتم های این قسمت، بیشترین نواقص در تعیین حجم نمونه، روش به کار رفته برای تخصیص تصادفی شرکت کنندگان در مطالعه و نحوه کورسازی و انجام آن بود. میانگین کلی نمرات مقالات 18/3±15/20 از حداقل و حداکثر 27-12 بود. بیشترین درصد نواقص گزارش شده مرتبط با بخش مواد و روش ها به میزان 42% تخمین زده شد.
  نتیجه گیری
  بیشترین ضعف پژوهشگران در گزارش نتایج مطالعات، در قسمت مواد و روش ها می باشد که می توان با آموزش بیشتر این مباحث، استفاده از متخصصین آمار و متدولوژی و همچنین استفاده از ابزارهای استاندارد برای خودارزیابی مقالات، این موارد را برطرف نمود.
  کلیدواژگان: ارزیابی نقادانه، ایران، درد زایمان، کارآزمایی بالینی، ماساژ، CONSORT
 • اعظم معیاری، مژگان تن ساز، مریم یاوری، مریم بهمن، هاجر معمارزاده زواره، راضیه نبی میبدی، مهدی بیگلرخانی، سیده آتیه نعیمی* صفحات 68-77
  مقدمه
  لکوره که در پزشکی ایرانی معادل سیلان رحم می باشد، از شایع ترین شکایات زنان مراجعه کننده به درمانگاه های زنان است. در پزشکی ایرانی مراحل درمانی مختلفی برای این بیماری مطرح شده است که اولین قدم در این زمینه، تدابیر تغذیه ای است. مطالعه حاضر با هدف جمع بندی و ارائه دستورات تغذیه ای مطرح در سیلان رحم از منابع مختلف انجام شد تا بتوان برای کاهش موارد عود و عوارض دارویی آنها را به کار بست.
  روش کار
  در این مطالعه مروری، طی جلسات متعدد نویسندگان، با بررسی مشهورترین منابع طب سنتی ایرانی، مطالب مختص به تدابیر غذایی در ترشحات رحمی جمع آوری و دسته بندی گردید. همچنین توصیه های غذایی در ترشحات رحمی، در کتب مختلف طب رایج و مقالات چاپ شده در مجلات مختلف استخراج و مورد بررسی و مقایسه قرار گرفت.
  یافته ها
  بر اساس دیدگاه پزشکان ایرانی، گروهی از غذاها در سیلان رحم به طور عمومی توصیه شده اند که در این بین می توان به غذاهای قابض مانند زرشک، سماق، عدس و ماش و مقوی مانند میوه به و سیب اشاره کرد. سیر، پیاز، ترب، گوشت های گاو و غذاهای نفاخ به طور عمومی در سیلان رحم منع شده اند. درصورتی که سیلان رحم به علت عدم تعادل در اخلاط چهارگانه در بدن باشد، دستور تغذیه ای متناسب با نوع خلط به بیمار ارائه می گردد.
  نتیجه گیری
  با توجه به اینکه در پزشکی رایج توصیه های تغذیه ای مشخصی برای بیماران مراجعه کننده با شکایت لکوره ارائه نمی گردد، لذا توجه به موارد یاد شده و انجام بررسی های علمی درباره تاثیر غذاهای توصیه شده در سیلان رحم می تواند در ارتقای سلامت و کیفیت زندگی زنان موثر باشد.
  کلیدواژگان: ترشحات رحم، توصیه های غذایی، طب سنتی ایران، واژینیت
 • نازنین رضایی، صبا فرضی، حمید تقی نژاد، مهناز شفیعیان، صفورا طاهری* صفحات 78-96
  مقدمه
  سلول های بنیادی به آن دسته از سلول های بدن اطلاق می شود که هنوز تمایز نیافته و دارای قدرت خود تکثیری بوده و قابلیت تمایز و تبدیل به انواع دیگر سلول های بدن را دارند. با توجه به اهمیت و حساسیت باروری در جوامع بشری و تلاش جهت چاره جویی برای کاهش اختلالات باروری در مردان و زنان، مطالعه مروری حاضر با هدف بررسی کاربرد سلول های بنیادی در درمان اختلالات تولیدمثلی زنان و مردان انجام شد.
  روش کار
  در این مطالعه مروری، اطلاعات مربوط به کاربرد سلول های بنیادی در درمان اختلالات تولید مثلی مردان و زنان از پایگاه های اطلاعاتی نظیر SID، Magiran، PubMed، Irandoc، Iranmedx Scopus، Google Scholar و web of science با استفاده از کلید واژه های فارسی: سلول های بنیادی، اختلالات تولیدمثلی، مردان و زنان و کلید واژه های انگلیسی women، reproductive disordersmen، stem cell و infertility بدون محدودیت زمانی جستجو شد. تجزیه و تحلیل داده ها به صورت کیفی انجام شد. در نهایت برای تنظیم مقاله از 48 مقاله به زبان فارسی و انگلیسی استفاده گردید.
  یافته ها
  استفاده از سلول های بنیادی تخمدان و رحم و سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال در درمان ناباروری ناشی از شیمی درمانی، بیماری های اتوایمیون، بیماری های مرتبط با کروموزوم X، خطرات محیطی، اندومتریوز نوجوانی یا کیست های تخمدانی و کانسرهای تخمدانی قبل از یائسگی، حفظ باروری، پیشگیری از انتقال بیماری های ژنتیکی از کاربردهای سلول های بنیادی در علوم پزشکی می باشد که تعدادی از آنها در حیوانات و انسان و تعدادی دیگر فقط در حیوانات مورد بررسی و تایید قرار گرفته است.
  نتیجه گیری
  سلول های بنیادی می توانند در درمان اختلالات تولیدمثلی زنان و مردان کاربردهای بسیاری داشته باشند، حال آنکه در مسیر استفاده از سلول های بنیادی در نمونه های انسانی چالش های تکنیکی و اخلاقی وجود دارد که نیازمند تامل بیشتری می باشد.
  کلیدواژگان: حفظ باروری، ناباروری، سلول های بنیادی، زنان، مردان
 • کیانا کتابی، آیدا قلوبی، زهرا مشکات * صفحات 97-110
  مقدمه
  سرطان، یکی از اصلی ترین مشکلات سلامتی انسان ها در سراسر جهان است. از این میان، سرطان گردن رحم دومین سرطان شایع در میان زنان در دنیاست. حدود 80% از موارد جدید سرطان گردن رحم در کشور های در حال توسعه اتفاق می افتد. با توجه به مشکلات موجود در امر تشخیص و درمان این سرطان طی دو دهه گذشته، دارو های مولکولی، کمک شایانی به تشخیص و درمان انواع سرطان ها از جمله سرطان گردن رحم نموده اند که از جمله این مواد و داروها می توان به انواع نانوساختار های چند منظوره اشاره کرد. مطالعه مروری حاضر با هدف معرفی و بررسی تعدادی از نانوساختار های تولید شده در این زمینه انجام شد.
  روش کار
  کلمات کلیدی Diagnostic nanoparticles، Therapeutic nanoparticles، nanoparticles Organic، Inorganic nanoparticles و Cervical cancer که از واژه نامه پزشکی Mesh انتخاب شده بودند، در پایگاه های اطلاعاتی ISI، PubMed، Google scholar و Scopus جستجو شدند. برای انتخاب مقالات، محدودیت زمانی در نظر گرفته نشد. ورود مقالات به این مطالعه مروری، بر اساس استفاده از نانو ساختار ها در تشخیص یا درمان سرطان گردن رحم بود. در انتها، داده های ورودی به صورت کیفی ، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
  یافته ها
  با بررسی مقالات مختلف و با توجه به نتایج آزمایشات، مشخص شد که نانوذرات به طور کلی می توانند یکی از کاندیداهای مناسب برای تشخیص و درمان سرطان گردن رحم باشند. از میان این نانوساختارها، نانوذرات اکسید آهن دارای بیش ترین کاربرد در زمینه تشخیص این سرطان بودند که به وسیله خاصیت سوپر پارامغناطیسی ، امکان تصویربرداری غیر تهاجمی MRI را برای بیماران فراهم کرده اند. برای درمان نیز از دارو های متداول مورد استفاده در این زمینه به همراه نانوساختار های مناسب مانند PLGA برای هدف گیری و تجمع دارو در بافت مورد نظر استفاده شده است.
  نتیجه گیری
  به طور کلی، نانوذرات اکسید آهن سوپرپارامغناطیس و نانوذرات طلا با پوشش نقره می توانند کاندیدای مناسبی در تشخیص و درمان همزمان سرطان گردن رحم باشند. همچنین، از میان نانوذرات آلی، نانوذرات PLGA در زمینه دارورسانی به بافت توموری سرطان گردن رحم بیشترین کاربرد را داشته اند.
  کلیدواژگان: سرطان گردن رحم، نانوتکنولوژی، نانوذرات آلی، نانوذرات تشخیصی، نانوذرات درمانی، نانوذرات غیر آلی، ویروس پاپیلومای انسانی
|
 • Shahrbanoo Abdolhosseini, Roshanak Mokaberinejad *, Jale Aliasl, Fatemeh Aliasl Pages 1-8
  Introduction
  One of the most common complications of pregnancy is nausea and vomiting. Non-pharmacologic therapies are increasingly used in the treatment of NVP because of concerns related to the consumption of drugs in pregnancy and side effects of Food and Drug Administration approved drugs for NVP and general tendency to the use of complementary therapies. These therapies are known as natural remedies and safer than medical treatments. This review study was performed with aim to introduce effective medicinal plants for NVP in Iranian Traditional Medicine resources.
  Methods
  This study is a library and literature review of the main texts and books of Iranian traditional medicine that in which, medicinal plants were evaluated in six references of Iranian Traditional Medicine. The study process included finding of the key words, searching in the resources of Iranian Traditional Medicine, finding the synonyms, sorting, ranking and rating by score.
  Results
  Nineteen medicinal plants were found in the resources related for the treatment of nausea and vomiting in pregnancy. The highest score and most applicable ones were related to Pomegranate, Quince, Citron, Spearmint and unripe grape.
  Conclusion
  The use of oral drugs of natural origin along with common medications in the treatment of NVP can be considered as a complementary therapy and this would require further clinical studies
  Keywords: Nausea, Vomiting, Pregnancy, Iranian Traditional Medicine, Medicinal plants
 • Mahdi Esmaeilzadeh, Bagher Moradi * Pages 9-25
  Introduction
  Beside the therapeutic effects, somer medicinal herbs have side effects on pregnancy development and embryonic growth, so that today, the use of medicinal herbs is considered as an important question in communities. The use of medicinal herbs requires awareness and consumption standards in pregnant women. Therefore, this study was performed with aim to examine the side effects of some medicinal herbs on pregnancy.
  Methods
  In this review article, the studies related to the side effects of medicinal herbs on pregnant women were searched from scientific databases such as SID¡Google Scholar¡Scopus Iran Medex¡ISC¡ISI¡MedLib and by the keywords of Medicinal herb, Abortion, Pregnancy and Side effects without time limitation in English and Persian languages.
  Results
  Among the studied medicinal herbs, Polygonum, Origanum marjorana, multiflorum, Echium, Foeniculum vulgare, Vitex agnus castus, Blue cohosh, Montanoa tomentosa and Tripterygium wilfordii had teratogenic and toxic effects on embryo. Ginseng, Dong quai, Anethum graveolens.L induce menstruation by affecting on menstruation hormones, Castor oil and Evening primrose oil induce uterine contraction and Mentha pulegium increases risk of abortion.
  Conclusions
  According to the present study, some medicinal herbs have side effects on pregnancy, so it is recommended that these herbs be used by the physician's advice.
  Keywords: Abortion, Medicinal herb, Pregnancy, Side effects
 • Ommolbanin Zare *, Farin Soleimani Pages 26-34
  Introduction
  Approximately 9% of couples worldwide face with infertility problem in some period of their life. Assisted reproductive technology (ART) is a common choice of treatment for many infertile couples that its case is male or female factor, or idiopathic. This review article was performed with aim to compare perinatal outcomes in different ART methods with each other and with spontaneous pregnancy.
  Methods
  This review article was performed by searching in databases of PubMed, Medline, SID, Scopus, and The Cochrane Library from 2010 to 2016 to find the related articles with appropriate keywords such as Assisted reproductive techniques, Outcomes, Pregnancy). The English articles on the subject of assisted reproductive techniques and perinatal outcomes were included in the study and in the case of no access to the full text of the article and the unrelated results were excluded from the study.
  Results
  According to the results of different studies, poor perinatal outcomes in ART pregnancies, including preterm birth, LBW, SGA and perinatal mortality were significantly higher in ART pregnancies compared with normal pregnancy.
  Conclusion
  Multiple factors such as singleton or twin ART pregnancies, the type of used ART, treatment protocol, and the main cause of initial infertility affect perinatal outcomes.
  Keywords: Assisted reproductive techniques, Outcomes, Pregnancy
 • Maryam Rohani, Shapour Badiee Aval, Ali Taghipour, Maliheh Amirian, Shokouh-Sadat Hamedi, Mandana Tavakkoli, Seyyedeh-Atiyeh Naeemi, Malihe Motavasselian * Pages 35-45
  Introduction
  Polycystic ovarian syndrome (PCOS) is the most common endocrine disorder in reproductive-aged women. Since no similar study was published so far to evaluate the symptoms and diagnostic model of the disease from the view of Iranian traditional medicine, therefore, this study was performed to adapt the symptoms and achieve the diagnostic model of PCOS from the view of Iranian traditional medicine in order to achieve the prevention methods and more effective treatment in these patients.
  Methods
  In this comparative study with content analysis approach, all signs and symptoms of PCOS from the view of classic medicine were collected from Textbooks of Obstetrics and various papers and 14 Textbooks of Traditional Medicine. Thereafter, the relevant codes were produced by the software program Max.Qda2. PCOS was classified based on these signs.
  Results
  Given diagnostic criteria of PCOS in classic medicine and searching for signs associated with these criteria in Textbooks of Traditional Persian Medicine, extremely warm dystemperament or warm and dry in uterine, ovaries or in the whole body, extremely cold dystemperament or cold dystemperament with phlegm in reproductive organs or in the whole body associated with the concentrations of humors lead to the signs relevant to hyperandrogenism and menstruation disorder.
  Conclusion
  Based on the findings, two major patterns were proposed for patients. The first group included those who have "cold" and "humid" dominance while the second group consists of those with "heat" dominance in their temperament. Each group with respect to their temperament need to specific and different pharmacological or non-pharmacological treatments and strategies according to warm and cold degree of drug constituents.
  Keywords: Infertility, Oligomenorrhea-Amenorrhea, Polycystic ovarian syndrome, Traditional Medicine
 • Alireza Yargholi, Mohammad Ali Zareian, Sousan Hafizi, Roghaye Faryabi, Maliheh Tabarraei * Pages 46-55
  Introduction
  Abnormal uterine bleeding is the most common reason for referring to the physician in women of reproductive age. In conventional medicine, based on the severity and cause of bleeding, variety of systemic or local medical and surgical treatments is suggested. In Iranian traditional medicine, for the treatment of uterine bleeding, in addition to food and medical advice, semi-invasive and invasive procedures are also considered. This review study was performed with aim to extract and evaluate semi-invasive and invasive procedures which are used in common texts of Iranian traditional medicine for the treatment of uterine bleeding.
  Methods
  In this review and library study, English and Persian articles related to the details of the proposed invasive or semi-invasive procedures for treatment of uterine bleeding were searched from databases of Google scholar, Pubmed, Scopus and SID and using the keywords of management, menorrhagia, Abnormal uterine bleeding , and Efrat-e Tams and also the combination of these two words without time limitation. At the end, data was analyzed by content analysis method.
  Results
  In searching of different sources of semi-invasive and invasive procedures for treatment of abnormal uterine bleeding including: phlebotomy, dry cupping, wet cupping, limbs tying, breasts tying, vaginal douching, vomiting, sitzbath, there is still limited evidence regarding the effects of these therapies and further studies are needed.
  Conclusion
  In traditional medicine, variety of semi-invasive and invasive procedures is suggested for treatment of abnormal uterine bleeding that according to the lack of enough clinical trials, the efficacy and complications of these methods cannot be compared with surgery. But, we can do further research and clinical trials to prove or disprove the effectiveness of these procedures and help to reduce the complications of pelvic surgeries.
  Keywords: Abnormal uterine bleeding, Efrat-e Tams, Iranian Traditional Medicine, Manual procedures, Menorrhagia
 • Morvarid Irani, Nahid Maleki, Robab Latifnejad Roudsari * Pages 56-67
  Introduction
  Randomized controlled trials are critical and important studies in medical sciences. Due to the vital role of such studies in production of valid scientific evidence in the promotion of maternal health, this study was performed with aim to assess the quality of clinical trials in relation to the efficacy of massage therapy on labor pain intensity published by Iranian authors using CONSORT criteria.
  Methods
  In this descriptive study, published Randomized Controlled Trials (RCTs) in relation to the efficacy of massage therapy on labor pain intensity were evaluated in Persian and English journals which are indexed in Google scholar, PubMed, Scopus, CINAHL as well as Persian databases such as SID, IranMedx, IRANDOC, and Magiran using the keywords of labor pain, massage, and randomized clinical trials from 1995 to 2017. Out of 155 articles, 20 RCTs were assessed using CONSORT, 2010 checklist. The minimum and maximum score of the checklist was zero and 37, respectively. Data were analyzed using descriptive statistical tests with SPSS software (version 14).
  Results
  Based on the results of 20 selected articles about the effect of massage therapy on labor pain intensity, the overall accordance of the RCTs with CONSORT criteria was 54%. Totally, the highest defect was related to the section of methods and materials; in the items of this section, the highest defect was related to sample size, method used for randomized allocation and the method of blinding. The mean overall score of articles was 20.15±3.18 in the minimum and maximum range of 12-27. The highest percentage of reporting quality criteria was related to the methodology section, which was estimated to be 42%.
  Conclusion
  The most common weakness of authors in reporting the results of RCTs was seen in the section of materials and methods which could be improved by more training of these issues, use of statistics and methodology specialists and also using of standard tools for self-evaluation of the articles.
  Keywords: CONSORT, Critical appraisal, Iran, Labor Pain, Massage, Randomized Controlled Trial
 • Azam Meyari, Mojgan Tansaz, Maryam Yavari, Maryam Bahman, Hajar Memarzadeh Zavareh, Razieh Nabi Meybodi, Mehdi Biglerkhani, Seyedeh Atieh Naeimi * Pages 68-77
  Introduction
  Leucorrhea that was mentioned as Sayalan-e Rahem in Iranian traditional medicine is of the most common complains of women referring to gynecologic clinics. In Persian medicine, different treatment steps are proposed for these patients that nutritional recommendation is the first step in this regard. This study was performed with aim to summarize and present the nutritional guidelines in Sayalan-e Rahem from various sources so that it can be used to reduce recurrence and the incidence of drug complications.
  Methods
  In this review study, during several meetings of authors and reviewing the most popular sources of traditional Iranian medicine, the topics related to nutritional guidelines in uterine discharge were collected and classified. Also, nutritional recommendations for uterine discharges in different conventional medicine books and the studies in different journals were extracted and then compared.
  Results
  Based on Iranian Physician's point of view, some types of food have been generally recommended for patients with Sayalan-e Rahem that among them, we can mention astringent (Barberry, Lentils, Sumac and Mung bean( and tonic foods (apple and quince(. Sourness, garlic, onion, turnip, cow meat and flatulent foods have been generally avoided in patients with Sayalan-e Rahem. If Sayalan-e Rahem be due to imbalance of four different humors in the body, appropriate diet will be advised for each distemperament.
  Conclusion
  Considering lack of enough nutritional recommendation in conventional medicine for patients with leucorrhea, so attention to the mentioned above and performing scientifically evaluations on the effect of recommended food in Sayalan-e Rahem can be effective on enhancing health and life quality of women.
  Keywords: Iranian Traditional Medicine, Nutritional recommendations, Uterine discharge, Vaginitis
 • Nazanin Rezaei, Saba Farzi, Hamid Taghinejad, Mahnaz Shafieian, Safoura Taheri * Pages 78-96
  Introduction
  Stem cells refer to those body's cells which are still undifferentiated and have proliferative power and the ability to differentiate into other types of cells in the body. Considering the importance and sensitivity of fertility in human societies and efforts to search for a solution to reduce fertility disorders in men and women, this review study was performed with aim to evaluate the application of stem cells in the treatment of reproductive disorders in women and men.
  Methods
  In this review study, the information on the use of stem cells in the treatment of reproductive disorders in men and women was searched in databases such as SID, Magiran, PubMed, Irandoc, Iranmedx Scopus, Google scholar, web of science using the keywords of stem cells, infertility, reproductive disorders, men and women without time limitation. Data analysis was carried out qualitatively. Finally, 48 papers in English and Persian were used for the regulation of the article.
  Results
  The ovarian and uterine stem cells and Spermatogonial stem cells in the treatment of infertility caused by chemotherapy, autoimmune diseases, diseases associated with X chromosome, environmental hazards, adolescence endometriosis or ovarian cysts and ovarian cancer before menopause, fertility preservation, prevention of transmission of genetic diseases are from the application of stem cells in medical sciences that some of them has been reviewed and approved in animals and humans, and some only in animals.
  Conclusion
  Stem cells can be used in the treatment of reproductive disorders in women and men; however there are technical and ethical challenges in the use of stem cells in human samples which need more contemplation.
  Keywords: Fertility preservation, Infertility, Men, Stem cells, Women oil, Iranian Traditional Medicine
 • Kiana Ketabi, Aida Gholoobi, Zahra Meshkat* Pages 97-110
  Introduction
  Cancer is one of the major health problems throughout the world. Among these, cervical cancer is the second most common cancer among women in the world. About 80% of new cases of cervical cancer occur in developing countries. Regarding to the problems in diagnosis and treatment of this cancer during past two decades, molecular drugs have helped to the diagnosis and treatment of different kinds of cancers, including cervical cancer. In this regard, we can name a variety of multifunctional nanostructures. The present review study was performed with aim to introduce and evaluate some of the current nanostructures developed for this purpose.
  Methods
  The key words of diagnostic nanoparticles, therapeutic nanoparticles, organic nanoparticles, inorganic nanoparticles and cervical cancer which were selected from Mesh were searched in scientific databases such as ISI, Pub Med, Google scholar and Scopus with no time limitation. The article's entering to this review study was based on using the nanostructures in diagnosis or treatment of cervical cancer. At the end, input data were qualitatively analyzed.
  Results
  By reviewing several articles and according to the studie's results, it was found that nanoparticles can generally be one of the proper candidates for diagnosis and treatment of cervical cancer. Among these nanostructures, iron oxide nanoparticle had the greatest apply in diagnosis of this cancer that due to its super-paramagnetic property, had provided the possibility of non-invasive MRI imaging for patients. For treatment of cervical cancer, routine drugs along with suitable nanostructures such as PLGA to target and accumulate drugs to the target tissue have been used.
  Conclusion
  In general, superparamagnetic iron oxide nanoparticles and Au/Ag core-shell nanoparticles can be a good candidate for the diagnosis and treatment of cervical cancer. Also, among the organic nanoparticles, PLGA nanoparticles had the greatest apply in the delivery of drugs to the target tissue of cervical cancer.
  Keywords: cervical cancer, Diagnostic nanoparticles, Human papilloma virus, Inorganic nanoparticles, Nanotechnology, Organic nanoparticles, Therapeutic nanoparticles