آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
پاورقی
۶
بازخوانی مکتوب مستند «خارج از دید 2» (14)

اقتصاد آمریکایی، هسته براندازی در ایران

ابتدا نایاک، شورای ملی ایرانیان آمریکا، در سوئد فعال شد. همزمان آزیتا راجی از سوی باراک اوباما به عنوان سفیر در سوئد منصوب شد. انتصاب آزیتا راجی به سفارت آمریکا در سوئد در حالی بود که او هیچ سابقه دیپلماسی نداشت و بیشتر یک فعال اقتصادی به خصوص در زمینه استارت آپ ها بود. آزیتا راجی یک ایرانی آمریکایی است که چندان از ارتباطات خانوادگی خود سخنی نگفته اما ظاهرا دارای ارتباط نزدیک خانوادگی با پرویز راجی، دوست و رئیس دفتر امیرعباس هویدا نخست وزیر پهلوی بود که مورد علاقه اشرف پهلوی نیز بوده است. برادر آزیتا راجی یعنی رضا راجی نیز از مشاهیر سیلیکون ولی، قلب تکنولوژی آی.تی و فضای مجازی آمریکا است. جالب است که رد پای سوئدی ها در سرآواپارس که از بزرگ ترین صندوق های سرمایه گذاری در حوزه استارت آپ ایران است نیز پیدا شده؛ بخشی از سهام سرآواپارس به شرکتی سوئدی تعلق دارد.

دانشگاه صنعتی شریف هم به عنوان یکی از مراکز اصلی تکنولوژی ایران، آماج برنامه های دشمنان قرار دارد. این دانشگاه در سال 1396 خبر از برگزاری یک رویداد استارت آپی ویژه بانوان داد که قرار بود از 27 بهمن ماه تا 3 اسفند برگزار شود. این پروژه، گرلزآپ(girls up) نام داشت؛ پروژه ای زیر مجموعه بنیاد ملل متحد، از موسسات وابسته به سازمان ملل. هدف اصلی گرلزآپ، ترویج فمینیسم و ایجاد تغییر در خانواده ها مطابق با ایده های سکولار بود. در این رویداد هر سال صدها دختر جوان از کشورهای در حال توسعه گلچین شده و در ورکشاپ ها و دوره های آموزشی شرکت می کنند تا به لیدر تبدیل شوند. مثلا در برنامه های همایشی سال 1396 حتی بازدید از کنگره و تعامل با اعضای کنگره آمریکا هم بخشی از این فعالیت ها بود. یکی از اسپانسرهای این رویداد استارتاپی، کمپانی گلدمن ساکز (goldman sachs) است که قلب سرمایه داری آمریکاست. این غول سرمایه گذاری و بانک داری توسط یهودیان هوادار صهیونیسم اداره می شود. اسپانسر دیگر، شرکت نفتی اکسون موبیل (exon mobil) است که مواضع کاملا محافظه کارانه دارد و رکس تیلرسون اولین وزیرخارجه ترامپ، مدیر همین کمپانی نفتی بود. در نهایت، کمپانی مشهور دیگری که از گرلزآپ حمایت می کند کمپانی دیزنی است که تاکنون همواره به عنوان یکی از موثرترین و جذاب ترین ابزارهای تهاجم فرهنگی آمریکا در جهان عمل کرده است.

فعالیت فرهنگی استارت آپ های غربی در ایران ترکیبی از تربیت نیروی جوان و خصوصا زنان و دختران جامعه از یک سو و بازگرداندن عناصر رژیم پهلوی و فرقه بهاییت از سوی دیگر به عرصه اقتصاد کشور است. این حجم از حضور بهاییان و وابستگان به رژیم پهلوی در سرمایه گذاری نوین ایران پس از انقلاب، آن هم در حالی که وزارت خارجه آمریکا رسما سخن از نقش استارت آپ ها در تغییر فضای سیاسی و اجتماعی کشورها گفته بود، حاکی از تهدید جدیدی علیه امنیت ملی ایران بود.

اما آمریکا چه هدفی را دنبال می کرد؟ الیزابت روزنبرگ، از همکاران کریستوفر شرودر و یکی از تصمیم گیران پروژه های استارت آپی در ایران و کشورهای اسلامی بود. وی هم چنین مشاور ارشد معاون خزانه داری آمریکا در امور تروریسم ک به شمار می رفت. روزنبرگ در مقاله ای مشترک با اریک لوربر در روزنامه Foreign Affairs که در 24 تیر 1394 و درست به فاصله کمی پس از برجام متولد شده بود، به غرب و به خصوص به سیاستمداران کشورش هشدار داده بود که مبادا از بازگشت شرکت های آمریکایی به ایران جلوگیری کنند. او نوشته بود: «بیرون نگه داشتن کمپانی های غربی از ایران، اشتباهی استراتژیک است... مجوزهای عمومی می تواند این امکان را برای بانک ها و سرمایه گذاران آمریکایی فراهم کند تا وجوه لازم برای توسعه و پیشرفت را در ایران فراهم سازند و در نتیجه با اجرای طرح ها و فعالیت های تجاری جدید موجب تقویت جوانان و کارآفرینان ایرانی شوند. این رویکرد به نوبه خود می تواند به پیشبرد منافع آمریکا از طریق ایجاد تغییرات مثبت در ایران کمک کند. علاوه بر این، ارتباط ایران و کمپانی های تجاری غرب موجب نفوذ اقتصادی ضروری در آینده خواهد شد.»