آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
حوادث
۱۰

دور دنیا در یک روز

سوء استفاده «توئیتر» از کاربران

مدیران توئیتر اعتراف کردند که از شماره های تلفن همراه و نشانی های ایمیل مشترکان خود برای نمایش آگهی های هدفمند استفاده کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از یاهونیوز، توئیتر اعلام کرده نشانی های ایمیل و شماره های تلفن همراه افرادی را که این اطلاعات را برای حفظ امنیت خود در اختیار توئیتر قرار داده بودند برای نمایش آگهی های هدفمند به مشتریان مورد استفاده قرار داده است.

توئیتر تاکید کرده عمدی در این کار نبوده و هدف از این کار نمایش هدفمند تبلیغات برای افراد مرتبط بوده است. این شرکت اعلام کرده آماری از افرادی که بدین شکل مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند، ندارد.

توئیتر مدعی شده که این اطلاعات را در اختیار شرکت های تبلیغاتی یا موسسات و گروه های ثالث قرار نداده است. این شرکت زمان برطرف کردن این مشکل را 17 سپتامبر اعلام کرده است.

پیش از این فیس بوک نیز به علت تخلف مشابه و برخی موارد دیگر نقض حریم شخصی کاربران از سوی کمیسیون فدرال تجارت آمریکا 5 میلیارد دلار جریمه شد.

 
کشف بقایای 100 جنین در خودروی پزشک آمریکایی

ماموران پلیس در ایالت «ایلینوی» آمریکا از خودروی یک پزشک که در زمان حیاتش اقدام به سقط جنین می کرد، بقایای 100 جنین انسانی کشف کرده اند.

به گزارش ایسنا، یک ماه پیش نیز از گاراژ خانه این پزشک بیش از 2200 بسته بقایای جنین یافت شده بود. بنابر اعلام مقامات محلی، پلیس در جریان تحقیقات یک ماه اخیر پس از کشف گاراژ به این نتیجه رسیده بود که چندین خودروی حاوی بقایای جنین دیگر نیز که متعلق به دکتر «اولریش کلوپفر» بوده اند یا توسط او اجاره شده بودند، وجود دارند. بدین ترتیب هشت خودرو از وی شناسایی شد که در صندوق عقب یکی از آن ها بقایای حدود 100 جنین یافت شد.

طبق گفته پلیس، بقایای جنین ها در بسته های مجزا قرار داشته و احتمالا مرتبط به بازه زمانی سال 2000 تا 2002 است، یعنی زمانی که دکتر کلوپفر در ایالت ایندیانا اقدام به سقط جنین می کرده است.

واحد پزشکی ایندیانا در سال 2016 مجوز این پزشک را به دلیل تخطی از قوانین مربوطه شامل انجام عمل سقط جنین بدون گزارش کردن به وزارت بهداشت، باطل کرده بود.

پس از مرگ این پزشک در ماه گذشته، ماموران در خانه اش دو هزار و246 بقایای جنین در بسته های جداگانه طبی کشف کردند.

به گزارش یورونیوز، گمان می رود این تعداد سقط جنین از ژانویه 2012 تا نوامبر 2013 صورت گرفته باشد.

 

آماده باش توکیو برای استقبال از طوفان

در پی هشدار طوفان هگیبیس، همه خطوط ریلی توکیو و خطوطی که به استان توکیو منتهی می شود متوقف می شوند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، در پی هشدار طوفان هگیبیس، همه خطوط ریلی توکیو و خطوطی که به استان توکیو منتهی می شود از صبح امروز به وقت محلی به تدریج حرکت خود را متوقف خواهند کرد.پیش بینی می شود توقف قطارها تا ظهر فردا (یکشنبه) ادامه یابد. تاکنون تعداد قابل توجهی از مراکز خرید و تفریحی نیز تعطیل شده است.

مناطق مختلف ژاپن همه ساله در ماه اکتبر شاهد طوفان های زیادی است. اما این بار با توجه به بزرگی طوفان و پیش رو بودن تعطیلات آخر هفته، سازمان هواشناسی و سازمان های مرتبط پیش از موعد هشدارهای ایمنی خود را آغاز کرده و با هشدار نسبت به احتمال قطعی برق و آب از مردم خواسته شده، تمهیدات لازم برای مقابله با طوفان را اتخاذ کنند و در خانه خود باقی بمانند. این هشدار موجب شد تا مردم برای مقابله با کمبود احتمالی مواد غذایی و بهداشتی و تامین نیازهای اولیه خود به سوی فروشگاه های بزرگ و یا محلی هجوم ببرند. مشاهدات حاکی از آن است که قفسه فروشگاه ها از مواد غذایی، نان و کنسرو خالی شده است.

 
اعطای جایزه صلح نوبل به نخست وزیر اتیوپی

جایزه صلح نوبل برای سال 2019 به «ابیی احمد علی»، نخست وزیر جمهوری دموکراتیک فدرال اتیوپی اعطا شد.

کمیته نروژی صلح نوبل در بیانیه ای که دیروز منتشر کرد، تلاش ابیی احمد در دستیابی به صلح و همکاری بین المللی و به خصوص ابتکار قاطعانه برای حل و فصل اختلاف مرزی با کشور همسایه، اریتره را دلیل اعطای این جایزه عنوان کرده است.

این جایزه طی مراسمی در روز 10 دسامبر، سالروز درگذشت آلفرد نوبل، مخترع سوئدی و پایه گذار جایزه ای به همین نام، در اسلو، پایتخت نروژ، به نخست وزیر اتیوپی داده خواهد شد. آلفرد نوبل، مخترع دینامیت، در سال 1895 درگذشت. ارزش مادی جایزه نوبل حدود نهصد هزار دلار آمریکاست.

 

آویزان ماندن کودک خردسال از طبقه چهارم!

کودک خردسال چینی که به شکلی خطرناک از طبقه چهارم یک آپارتمان آویزان شده بود با تلاش ماموران آتش نشانی نجات یافت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کودکی 4 ساله در شهر «لینیی» در استان «شاندونگ» چین پس از بالا رفتن از پنجره و سقوط به پایین در بین حفاظ آهنی گرفتار شد. در حالی که والدین کودک در خانه حضور نداشتند، پدربزرگ او با صدای فریادهای کودک از خواب پرید و به کمک او شتافت.

ماموران آتش نشانی با بستن طناب به دور سینه کودک ابتدا تلاش کردند تا مانع سقوط او به پایین شوند. آنها سپس با جابجایی میله ها توانستند کودک را بیرون کشیده و جان او را نجات دهند.