آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۶
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

افشای نقش کوشنر در قتل خاشقچی

بخش بین الملل رسالت: جرد کوشنر ، داماد دونالد ترامپ و مشاور وی در امور منطقه غرب آسیا، یکی از افراد اصلی دخیل در ماجرای مرگ جمال خاشقچی محسوب می شود. این موضوع بارها از سوی منتقدین ، تحلیلگران و روزنامه نگاران نقاط مختلف دنیا مورد تاکید قرار گرفته است. خاشقچی، ستون نویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در تاریخ 2 اکتبر  (10 مهرماه) سال گذشته میلادی در حالی که وارد کنسولگری سعودی در استانبول می شد، دیده شده بود. وی برای دریافت مدارکی قبل از ازدواجش به کنسولگری رفته بود و آن طور که گزارش شده است، جسد وی تکه تکه شده و از ساختمان خارج شده بود و تاکنون هیچ رد و نشانی از جسد وی یافت نشده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و دیگر دولت های غربی ا ذعان کرده اند : که بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است.با اینحال، علیرغم آنکه محمد بن سلمان در مصاحبه اخیر خود با شبکه «P.B.S» آمریکا برای اولین بار پذیرفت که در قتل خاشقچی مسئول بوده زیرا این قتل در دوران مسئولیت وی در عربستان صورت گرفته، اما صدور دستور قتل خاشقچی را انکار کرد. محمد بن سلمان به «مارتین اسمیت» مجری شبکه «P.B.S» درباره قتل خاشقچی گفت: «این قتل در زمان مسئولیت من انجام گرفت. من تمامی مسئولیت را می پذیرم زیرا در دوره مسئولیت من انجام گرفته است.»سازمان ملل در گزارشی از محمد بن سلمان و دیگر مقامات ارشد سعودی خواسته تا در این خصوص تحقیقاتی را انجام دهند.علیرغم انتقادات بین المللی علیه عربستان سعودی در پی قتل خاشقچی، کوشنر از محمد بن سلمان دفاع کرده است و روابط وی با ولیعهد عربستان بعد از آن زیر ذره بین رفته است که مشخص شد که این دو نفر از طریق پیام رسان «واتس اپ»، با یکدیگر ارتباط داشته اند.طبق «قانون سوابق ریاست جمهوری» آمریکا، مقامات ارشد کاخ سفید از استفاده از ایمیل های غیررسمی یا حساب های پیام رسان برای امور دولتی منع شده اند.

تحلیلگران معتقدند که بزرگ ترین خطری که ولیعهد سعودی با آن روبه رو است موفقیت تحقیقات پیرامون استیضاح ترامپ توسط کنگره، یا شکست وی در انتخابات 2020 است که بدین ترتیب بن سلمان خود را در مقابل کنگره آمریکا خواهد دید که می خواهد حقیقت کامل را درباره ترور خاشقچی بداند. در پی افشاگری هایی در خصوص «اوکراین گیت»، یک افشاگر به تازگی ادعاهایی را درباره ارتباط داماد ترامپ با ولیعهد عربستان سعودی در خصوص «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد عربستانی مطرح کرده است.

مجله انگلیسی «اسپکتیتور» در گزارشی به نقل از یک افشاگر نوشت که «جرد کوشنر» داماد و مشاور «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به «محمد بن سلمان» ولی عهد عربستان سعودی مجوز بازداشت «جمال خاشقچی» را قبل از آنکه به قتل  برسد و جسدش تکه تکه شود، داده بود.این گزارشگر نوشت، سازمان اطلاعات ترکیه از ارتباط کوشنر با بن سلمان اطلاع پیدا کرده بود، تماس آنها را رهگیری کرد و در نتیجه آن، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه از این اطلاعات برای وادار کردن ترامپ به خارج کردن نظامیان آمریکایی از شمال سوریه بهره برداری کرد.

این گزارشگر همچنین مدعی می شود که بازرسان کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات ها قرار دارد، از این مسئله آگاهی و قصد دارند در حالی که فرایند استیضاح ترامپ را پیش می برند، اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورند. در هر حال، به نظر می رسد در آینده ای نزدیک، شواهد و مستندات جدی تری در خصوص نحوه دخالت کوشنر در ترور از پیش طراحی شده خاشقچی منتشر شود.