آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۵
صفحه آخر
۱۲

«رسالت» در گفت و گو با احمد میرعلایی، پشت پرده تحریم جشنواره فجر از سوی برخی هنرمندان را بررسی کرد

بازی در زمین دشمن، مخاطب ندارد

جریان مشکوکی برای تحریک هنرمندان و اهالی سینما جهت انصراف از جشنواره فجر در بخش های مختلف ازجمله سینما، موسیقی و هنرهای تجسمی به راه افتاده است. واقعیت این است که بعد از اعلام جزئیات حادثه هواپیمای مسافربری اوکراین که همه مردم ایران در سوگ مسافران این پرواز هستند ، فضایی ایجاد شد که متاثر از عکس العمل احساسی برخی هنرمندان است.

انصراف مسعود کیمیایی از حضور در جشنواره فیلم فجر و انصراف برخی دیگر از هنرمندان در بخش های موسیقی و هنرهای تجسمی حاکی از وجود دست های پشت پرده است که قصد دارند از این آب گل آلود ماهی بگیرند. حتی طبق برخی شایعات، پیشنهاد داوری جشنواره فیلم فجر به هومن سیدی داده شده بود که از پذیرش آن خودداری کرده است. هومن سیدی سابق بر این  قرار بود به عنوان بازیگر در فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اثر نرگس آبیار ایفای نقش کند که به دلایل نامعلومی از حضور در این فیلم سینمایی انصراف داده بود. 

اما در شرایط ملتهب کشور، برخی از گروه ها و اصناف هنری با صدور بیانیه هایی هماهنگ با برخی از جریانات و رسانه های معاند مثل بی بی سی فارسی و شبکه اینترنشنال با چند روز تاخیر ساز ناکوک می زنند. برخی از این افراد و بیانیه ها با فراموش کردن حضور مردمی در تشییع سردار سلیمانی به گونه ای به عرض تسلیت می پردازند که گویا فراموش کرده بودند چند روز قبل از اعلام واقعیت حادثه سقوط هواپیمای مسافربری این حادثه را تسلیت بگویند.

سکوت دبیر جشنواره فیلم فجر در رابطه با تحریم ها

در این میان سکوت مسئولان ازجمله داروغه زاده، دبیر جشنواره فیلم فجر که باوجود پیگیری های مکرر موفق به گفت وگو با وی نشدیم، حاکی از انفعال و عدم انجام وظایف نظارتی و اعمال سیاست های  بازدارنده در قبال این بخش معدود از جامعه هنری است که متاسفانه همواره برخی احساسات عمومی را بهانه و دستاویزی برای مجادلات سیاسی قرار می دهند.

به منظور بررسی علت تحریم جشنواره فجر از سوی برخی از هنرمندان با احمد میرعلایی، تهیه کننده سینما و تلویزیون به گفت وگو پرداختیم. وی با اشاره به جریانات تلخی که پس از سقوط هواپیمای مسافربری رخ داد به «رسالت» گفت: «اتفاقی که برای این هواپیمای مسافربری رخ داد قلب همه را به درد آورد. هیچ کس از این اتفاق خوشحال نیست، ممکن بود این حادثه ناگوار برای فرزندان ما هم رخ می داد و بعدازاین اتفاق روزهای تلخ و ناگواری برای همه به وجود می آمد.»

وی بابیان اینکه ما در کشوری به نام ایران با قدمت و فرهنگ تاریخی زندگی می کنیم ، اظهار داشت: «کشور ما در طول 40 سال بعد از پیروزی انقلاب اتفاق های مختلفی را تجربه کرده که ما باید فکر کنیم این اتفاقات را آیا برای ما رقم می زنند یا رقم می خورد؟ حتی اگر اشتباهی رخ دهد باید گفت که در تمامی عملیات جنگی در همه دنیا یک درجه خطای انسانی وجود دارد که دادگاه صحرایی هم برگزار نمی شود این در حالی است که فرمانده نیروی هوایی سپاه در کشور ما خودش عذرخواهی می کند و باید به این عذرخواهی احترام گذاشت.»

تهیه کننده سریال حضرت موسی(ع) با تاکید بر اینکه باوجود غم انگیز بودن این اتفاق نباید نگاه احساساتی به این قضیه داشت، عنوان کرد: «مردم ایران، عاطفی و دارای احساسات پاک هستند، اما باید به شرایط بحرانی ای که در کشور وجود داشت توجه می شد و اینکه چه کسانی وضعیت منطقه را جنگی کردند؟ اینکه چه کسانی پایگاه های نظامی در کنار کشور ما و در منطقه ایجاد کردند؟ وقتی دشمن دندان برای ما تیز کرد ما هم می بایست از غرور ملی کشورمان دفاع می کردیم؛ کشوری که با مشکلات تحریم دست وپنجه نرم می کند و شرایط سختی را در سال های اخیر گذرانده است.»

میر علایی، بابیان اینکه در این شرایط حساس لازم است که مردم سعه صدر داشته باشند، ادامه داد: «اینکه برخی اعتقاددارند چرا چند روز این موضوع پنهان شده بود باید موردبررسی قرار بگیرد، شاید افراد نفوذی در کشور بودند که باید محاکمه می شدند، اما برخی مصالح در کشور مانع از اعلام آن می شد، برخی هم معتقد هستند خارجی ها بودند که این موضوع را تشخیص دادند درحالی که باید گفت این فاجعه برای همه ناگوار و غم انگیز بود و هیچ کس از این اتفاق خوشحال نشد.»

نباید احساسات مردم مورد سوءاستفاده قرار بگیرد

وی با تاکید بر اینکه ما باید بدانیم چه کسانی این وضعیت ناگوار را برای کشور ما ایجاد کردند، تصریح کرد: «نباید نسبت به این قضیه احساساتی برخورد کرد تا در آینده مشکلات بدی برای ما پیش نیاید. مسافرانی که در این هواپیما بودند عزیزان ما هم بودند و همه حق دارند نسبت به این قضیه واکنش نشان دهند، ازجمله هنرمندان کشور، اما نباید از احساسات ما سوءاستفاده شود که این موضوع باعث خوشحالی دشمن خواهد شد و به ضرر کشور ما تمام می شود.»

این تهیه کننده سینما و تلویزیون بابیان اینکه طبق گفته قرآن کریم «هرگاه دشمن از کاری که ما انجام دادیم نگران شد احساس خوشحالی کنید»، عنوان کرد: «این گفته که مورد تایید امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب است یک مانیفست جهانی هم محسوب می شود، برای همین دلیل در این شرایط نباید کاری کرد که موجب جنگ افروزی شود و خوشحالی دشمن را به همراه داشته باشد. همانند آنچه خشنودی انگلیس و سفیر این کشور را به همراه داشت. برای همین باید با تحلیل به این قضیه نگاه کرد و نباید از احساسات مردم سوءاستفاده شود.»

میر علایی، با اشاره به اقدامات بزرگ سردار حاج قاسم سلیمانی و نابودی داعش در منطقه خاطرنشان کرد: «باید به سردار سلیمانی جایزه نوبل داده شود چراکه داعش را در منطقه محو کرد، داعشی که آمریکا جرئت مقابله با آن را نداشت. سردار سلیمانی برای دفاع از مملکت و برقراری صلح در منطقه تلاش می کرد و در این راه هم به شهادت رسیدند اما هیچ وقت به دنبال جنگ افروزی در منطقه نبود.»

وی بابیان اینکه امام خمینی (ره) مخالف استفاده از سلاح شیمیایی در جنگ عراق بودند باوجوداینکه صدام در حمله به شهرهای ما از سلاح شیمیایی استفاده کرده بود، خاطرنشان کرد: «در این شرایط حساس نباید بدون تحلیل و از روی احساسات کاری انجام داد که موجب خوشحالی دشمن شود چراکه عده ای قادر به تشخیص دوست از دشمن نیستند و جای شعار «مرگ» و «درود» برای آن ها تغییر کرده است و این جریان به ضرر کشور است.»

تهیه کننده سریال حضرت موسی(ع) با اشاره به گسترش آتش سوزی در جنگل های استرالیا گفت: «مردم کشور ما نسبت به این موضوع ناراحت هستند و همه آن ها دعا می کنند که این آتش سوزی خاموش شود. چراکه مردم بااحساسی داریم و نباید در این شرایط شیطان موجب نفوذ بین مردم شود. همه ما اعضای یک خانواده هستیم و اتفاقاتی که در خانواده ما رخ داده است نباید منجر به سوءاستفاده دیگران قرار بگیرد.»