آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۸۰۰
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

حمایت واشنگتن از تل آویو برای اشغال کرانه باختری؛ خواب صهیونیست ها تعبیر نخواهد شد

مترجم: ملیکا ساختمانیان
منبع: CNN

نظرسنجی های صورت گرفته در آمریکا نشان می دهد که دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور سبد رای خود را در میان افراد مستقل و حتی برخی هم حزبی های خود (از حزب جمهوری خواه) از دست داده است. اگر روند نظرسنجی ها و نارضایتی های عمومی از ترامپ تا زمان انتخابت به همین منوال ادامه پیدا کند، وی انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 را به رقیب خود جو بایدن واگذار خواهد کرد. 

نظرسنجی های سراسری در آمریکا نشان می دهد که حداقل 58 درصد از رای دهندگان، مخالف عملکرد ترامپ در دوران ریاست جمهوری وی هستند. شیوع ویروس کرونا و نارضایتی شهروندان آمریکایی از نحوه کنترل و مدیریت این بحران توسط کاخ سفید، در شکل گیری روند فعلی موثر بوده است. تحلیلگران،معتقدند  مرگ جورج فلوید  و شکل گیری و استمرار اعتراض های ضد نژادپرستانه، تاثیر به سزایی در تشدید نارضایتی های عمومی از ترامپ داشته است. رئیس جمهور آمریکا در طول بحران اخیر، مواضع نژادپرستانه و سرسختانه ای را علیه معترضین اتخاذ کرد.

چنانچه شبکه CNN تصریح کرده است، با توجه به گسترش اعتراضات نژادپرستی در آمریکا و افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور، چشم انداز مثبتی برای ترامپ در انتخابات ماه نوامبر(آبان ماه) وجود ندارد. نارضایتی ها از ترامپ به بالاترین حد خود رسیده و این رکورد منفی تاکنون برای رئیس جمهورهای پیشین آمریکا دیده نشده است!جدیدترین نظرسنجی ها که در بین روزهای 22 تا 24 ژوئن منتشر گردیده، نشان می دهد که در ایالات حساس و کلیدی که عملا  نتایج انتخابات ریاست جمهوری را رقم می زنند ، بایدن با اختلاف 8 درصد از ترامپ پیشی گرفته است.با توجه به نظرسنجی های هفته گذشته،رنگین پوستان(خصوصا سیاه پوستان) ، ساکنین شهرها، زنان، زنان سفیدپوست با تحصیلات دانشگاهی و جوانان بین  18تا 29 سال بیشتر طرفدار جو بایدن هستند.  درحالی که بر اساس این نظرسنجی ها  بیشترین حمایت از ترامپ از سوی مسیحیان پروتستان سفیدپوست، مردان سفیدپوست بدون تحصیلات دانشگاهی و افراد ساکن در روستاها صورت گرفته است. همانگونه که مشاهده می شود،ترامپ بخش اعظمی از آرا طرفداران خود در انتخابات ریاست جمهوری گذشته(سال 2016) را از دست داده است. بایدن در حال حاضر، مانع جدی و سرسختانه ای برای پیروزی خود در انتخابات نمی بیند، مگر آنکه در جریان برگزاری مناظره های انتخاباتی، ترامپ بتواند معاون رئیس جمهور سابق آمریکا را شکست داده و ترکیب آرا را به سود خود دگرگون کند. با این حال اکثر تحلیلگران معتقدند که ترامپ برای تکرار پیروزی خود در انتخابات، مسیر بسیار سختی را پیش رو دارد. ضمن آنکه عصبانیت افکار عمومی آمریکا از ترامپ غیرقابل انکار است. هنوز مشخص نیست که دقیقا ترامپ قصد انجام چه اقدام و تاکتیکی را دربرابر تغییر وضع موجود دارد، اما به نظر می رسد بسیاری از محاسبات  و پیش فرض های اولیه وی در خصوص شیوع کرونا و اعتراض های نژادپرستانه نادرست بوده است. ترامپ تصور می کرد که کرونا به زودی از بین خواهد رفت و اعتراض های نژادپرستانه نیز درنهایت یک هفته به طول خواهد انجامید.در مقابل، جو بایدن به آرامی مشغول رصد نتایج نظرسنجی ها در آمریکاست؛نظرسنجی هایی که هر یک از آن ها، فعلا حکم یک زنگ خطر بلند را برای ترامپ و حزب جمهوری خواه دارد. این موضوع نه تنها ترامپ، بلکه سناتورهای جمهوری خواه و اعضای این حزب در مجلس نمایندگان آمریکا را نیز نگران ساخته است.