آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
اخبار کشور
۹

خبر

انهدام شبکه بزرگ جعل ارز در بوکان

فرمانده انتظامی بوکان گفت: شبکه بزرگ جعل حرفه ای که اقدام به چاپ و توزیع ارز و اسکناس خارجی جعلی می کرد، با هوشیاری ماموران پلیس آگاهی این شهرستان شناسایی و متلاشی شد.

سرهنگ سلمان حیدری،  در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: با دریافت اطلاعاتی در خصوص فعالیت یک شبکه جعل اسکناس در این شهرستان، در راستای اجرای طرح مبارزه با شبکه های جعل و توزیع اسکناس های رایج داخلی و ارزهای خارجی، پیگیری موضوع در دستور کار کارآگاهان پلیس آگاهی انتظامی بوکان قرار گرفت.

وی ادامه داد: پس از انجام یک سری کارهای اطلاعاتی ماموران موفق شدند شبکه چاپ انواع ارز رایج خارجی و داخلی در مبالغ مختلف شامل دلار و دیگر اسکناس های خارجی را کشف کنند. فرمانده انتظامی بوکان اضافه کرد: در بازرسی از مخفیگاه این شبکه، انواع دستگاه های پیشرفته جعل اسکناس داخلی و ارزهای خارجی و بیش از پنج هزار اسکناس 100 دلاری جعلی پیش از ورود به بازار با هوشیاری پلیس کشف و توقیف شد.

سرهنگ حیدری، ارزش دلارهای تقلبی کشف شده را 120 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: در این ارتباط یک نفر دستگیر و همه ادوات ساخت و جعل اسکناس نیز توقیف شد. وی اضافه کرد: تحقیقات پلیس برای دستگیری همدستان این فرد ادامه دارد.

کلاهبردار 80 میلیاردی روانه زندان شد

فرمانده انتظامی استان زنجان گفت: دو کلاهبردار 80 میلیارد ریالی از سوی ماموران پلیس آگاهی شهرستان سلطانیه شناسایی و با همکاری پلیس پایتخت دستگیر شدند.

سرتیپ رحیم جهانبخش، در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در پی مراجعه مسئول باربری شهرستان سلطانیه مبنی بر بارگیری هزارو 530 کارتن سیگار به ارزش 80 میلیارد ریال توسط راننده یک دستگاه کامیون و سرقت بار و فروش آن به شخصی دیگر، رسیدگی به موضوع در دستور کار ماموران پلیس آگاهی این شهرستان قرار گرفت.

وی اظهار داشت: عوامل پلیس آگاهی با انجام اقدامات ویژه و علمی، خودروی کامیون مورد استفاده در حمل و جابه جایی سیگار به سرقت رفته را در یکی از بیابان های پایتخت به صورت بلاصاحب کشف و به پارکینگ انتقال دادند. سردار جهانبخش افزود: ماموران  پلیس، ضمن شناسایی یکی از توزیع کنندگان عمده محصولات دخانی در شرق استان تهران با همکاری متهم، نفرات دخیل در امر حمل و جابه جایی همچنین فروشنده سیگارهای سرقتی را شناسایی و با همکاری پلیس آگاهی پایتخت دستگیر کردند و همگی به بزه انتسابی اعتراف کردند. وی با اشاره به اینکه عامل اصلی کلاهبرداری، یک تبعه افغانی و فاقد مدارک هویتی است، تصریح کرد: متهم دستگیر شده با وعده های پوشالی به عده ای از زنان ضمن خرید خودرو به نام و استفاده از مدارک هویتی آنان، در افتتاح حساب، برداشت و جابه جایی وجه اقدامات مجرمانه خود را انجام می داد که با صدور قرار 170 میلیارد ریال روانه زندان مرکزی شد.

مصرف برق در ایران 2/5 برابر شاخص جهانی است

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت : میزان مصرف برق در کشورمان بالا بوده و 2/5 برابر شاخص جهانی برآورد شده است.

حمیدرضا صالحی روز دوشنبه در بازدید از پژوهشگاه مواد و انرژی ایران مستقر در شهرستان فردیس استان البرز افزود:  اکنون سالانه 250میلیارد کیلووات ساعت برق در سه بخش خانگی، اداری، تجاری و صنعتی  کشور مصرف می شود. وی بیان داشت : کشورمان با تولید سالانه 83 هزارمگاوات برق ، رتبه چهاردهم تولید برق را در جهان دارد.

وی بیان داشت: هدف گذاری برای صادرات برق به کشورهای همسایه از جمله پاکستان باید در اولویت قرار گیرد. رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: پیش بینی می شود10تا 15درصد برق تولیدی کشور به برق امید اختصاص داده شود و 85 درصد باقی مانده به تدریج مشمول افزایش قیمت خواهد شد. 

رهایی زندانی محکوم به قصاص از چوبه دار

رئیس دادگستری خوی گفت: با تلاش و میانجیگری اعضای شورای حل اختلاف ویژه زندانیان و جلب رضایت از اولیای دم، فردی که به خاطر قتل عمد، محکوم به قصاص شده بود، از مجازات اعدام رهایی یافت.

حسن ابراهیمی ، در گفت و گو با ایرنا افزود: در اوایل سال 1398 فردی به نام (ح - خ) اقدام به انجام یک فقره قتل عمدی کرده بود، پس از شکایت اولیای دم مقتوله و انجام تحقیقات مقدماتی در دادسرای عمومی و انقلاب  و صدور حکم قصاص نفس  توسط محاکم قضایی این شهرستان، حکم صادره در دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت.

وی ادامه داد: با وساطت مسئولان قضایی این حوزه، ریش سفیدان و سایر افراد خیر و نیک اندیش منطقه، اولیای دم مقتوله به حرمت ماه محرم حسینی نسبت به قاتل اعلام رضایت و بخشش و از قصاص وی گذشت کردند.

رئیس دادگستری خوی گفت: سه هزار و 105 فقره پرونده طی پنج ماهه نخست سال جاری نیز در شوراهای حل اختلاف این حوزه به سازش منجر شده است.

تولید ورق های فولادی گرم به ضخامت های 12 و 14 میلی متر

اصفهان - خبرنگار کیهان: برای نخستین بار در کشور، ورق های فولادی گرم نوردیده به ضخامت های 12 و 14 میلی متر در فولاد مبارکه اصفهان تولید شد.

این نوع ورق آلیاژی استحکام فولاد را در دمای بالا افزایش می دهد و در ورق، مقاومت به خوردگی و خزش خوبی در دمای بالا ایجاد می کند.

استحکام و مقاومت زیاد این قبیل ورق ها در دمای بالا دو ویژگی حائز اهمیت این محصول است و ورق های 12 و 14 میلی متر، برای ساخت مخازن تحت فشار و نگهداری بخار آب استفاده می شود.

با دستیابی به دانش فنی تولید این ورق ها از این پس امکان تولید انبوه آن نیز میسر شده است.

تولید این ورق ها در فولاد مبارکه از واردات و خروج مبالغ قابل توجهی ارز از کشور جلوگیری و امکان صادرات این ورق ها نیز امکان پذیر است. 

شهادت مدافع سلامت در چهارمحال و بختیاری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: مامای مرکز خدمات جامع سلامت شهرستان بروجن دیروز دوشنبه (24 شهریور) به شهادت رسید.

مجید شیرانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زنده یاد پریسا رفیعی از پرسنل خدوم شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجن ، پس از اینکه طی هفته گذشته به بیماری کرونا مبتلا و بستری شد در حالی که نوزاد هفت ماه خود را آبستن بود بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داد.

وی ادامه داد: پیش از این ذبیح الله کاویانی از پرسنل بهداشت و درمان شهرستان بروجن و علیرضا صانعی از پرسنل تاسیسات بیمارستان هاجر شهرکرد جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند و به شهدای مدافع سلامت کشور پیوستند.

شیرانی با بیان اینکه بیش از 400 نفر از کادر بهداشت و درمان استان از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون مبتلا به این ویروس شده اند، تصریح کرد: در این میان چندتن از روسای بیمارستان های استان نیز درگیر این ویروس بوده اند و تاکنون 3 نفر کادر درمانی بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری، گفت: فرسایشی شدن بیماری و شدت بالای درگیری استان در موج دوم کرونا سبب شده تا کادر مرتبط با بخش های کرونا خسته و ناتوان شوند و همین موضوع در ابتلای آنها به ویروس کرونا اثرگذار بوده است.