بررسی براندازی گفتمان ائولوژ در بازآفر از

نمامهی و روزنکرانتز و نسترن مردهند
پیام:
چکیده:
نویسندگان ری زندگی و آثار وم و تاثیر آن در ترو ادت ا پرداختهند. اما در تئاتر معاصر، در پر جنبش دانشجو سال 1968، چهر عنوان نمایشنامهیسی که تحت تا قدرت بوده و بر ائولوژی آن صحه میاشت، معرفی گشت. نمامهن معاصر بازآفر آثار او پرداختند تا در برابر گفتمان ائولوژ در آها مخالفت برند. ادوارد باند در نمایشنامه لیر (1971)، شاه لیر شکسپیر را بازآفرینی کرده، و لیر را از خودکامهی تفاوت، مبارزی بر ضد قدرت خودکامه کوردلیا ترسیم کند. تام استاپارد نیز در نمایشنامه روزنکرانتز و نسترن مردهند (1967)، با بازآفرینی هملت، دو چهره ناچیز در آن را دو چهره اصلی بدل کند که سعی در رد نظرات اشرافی همچون هملت و کلادیوس دارند، اما در پایان دریابند که بازیچه دربار شدهند. این نمایشنانویسان باور دارند که معرفی شکسپیر همچون چهره ملی با نوعی فاشیسم برابر است. بنابرا، پژوهشگران کوشیدند تا با بررسی این دو نوشتار مهم از دو نمایشنامهیس مطرح که بیش از همه شکسپیر پرداختند، و دو شاهکار وی را نقد کشیدند، بیان دلایل اسطورهدایی از شکسپیر، همانند الگویی برای فرهنگزی معاصر، بپردازند.
زبان:
فارسی
صفحه:
109
لینک کوتاه:
magiran.com/p1090234 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.