حذف فوتوکاتالیستی سودوموناس آئروژنزا از هوا با استفاده از نانو ذرات اکسید روی تثبت شده بر زئولیت طبیعی ایران

پیام:
چکیده:
اهداف
عوامل باکتریایی موجود در هوا می توانند بعنوان یک مدل جهت بررسی عوامل بیولوژیک عمل نمایند. این مطالعه با هدف استفاده از فرایند فوتوکاتالیستی نانوذرات اکسید روی در حذف سودوموناس آئروژینزا از هوا به عنوان یک مدل بیوآئروسلی انجام شد.
روش کار
در این مطالعه نانوذرات اکسید روی با اندازه 20 تا 40 نانومتر و غلظت 5 درصد بر روی زئولیت طبیعی ایران تثبیت شد. لامپ فرابنفش A با توان های 8، 16 و 24 وات جهت فرایند فتوکاتالیست مورد استفاده قرار گرفت.. سویه باکتریایی مورد استفاده در این مطالعه سودوموناس آئروژینزا (ATCC: 27853)بود. ، غلظت آئروسل باکتریایی مورد استفاده در محدوده 107عدد باکتری در هر میلی لیتر جریان هوا بود که با استفاده از نبولایزر تهیه و در سیستم تزریق گردید.
یافته ها
نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که تعداد باکتری باقی مانده در جریان هوا با افزایش توان منبع فرابنفش در سیستم کاهش می یابد. به طوریکه درتوان 24، 16 و 8 وات به ترتیب نقطه شکست فرایند 170، 120 و 30 دقیقه بدست آمد.
نتیجه گیری
فرایند فتوکاتالیست کامپوزیت نانوذرات اکسیدروی تثبیت شده بر روی زئولیت طبیعی ایران، سیستمی با قابلیت حذف بالا است که می تواند هوای آلوده با عامل بیولوژیک را با راندمان مناسبی در طولانی مدت حذف نمایید.
زبان:
فارسی
صفحات:
157 -162
لینک کوتاه:
magiran.com/p1168506 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.