بررسی وضعیت آلودگی کاکتوس وارداتی Opuntia ficus-indica به بیمارگرهای قارچی در مناطق کشت شده در ایران

چکیده:
در چارچوب طرح بررسی آفات و عوامل بیماری زای قارچی طی سال های 92-90 از نمونه های کشت شده در مزرعه و پدهای آلوده و یا مشکوک به آلودگی به آفات و عوامل بیماری زای قارچی کاکتوسOpuntia ficus-indica (L.) Mill. وارداتی از کشور تونس در استان های بوشهر، ایلام و کرمانشاه بازدید و نمونه برداری شد. نمونه های جمع آوری شده پس از ثبت اطلاعات لازم، برای انجام بررسی های تکمیلی به آزمایشگاه منتقل شدند. پس از بررسی ماکروسکوپی نمونه ها، برای جداسازی و خالص سازی عوامل قارچی؛ قطعاتی از حدفاصل بافت های آلوده و سالم پس از ضدعفونی با هیپوکلریت سدیم 3 درصد روی محیط کشت PDA، WA و CLA کشت شدند. در نهایت بر اساس کلیدهای شناسایی و بر پایه ویژگی های ریخت شناسی آرایه های Fusarium solani (Mart.) Sacc.، (Mart.) Sacc. F. equiseti و Emericella quadrilineata (Thom & Raper) C. R. Benj. با فرم غیر جنسیAspergillus quadrilineatus Thom & Raper شناسایی و تشخیص داده شد؛ به طوری که برای اولین بار روی میزبان فوق گزارش می شوند. با توجه به غیر بومی بودن کاکتوس O. ficus-indica، این نخستین گزارش از عوامل قارچی جدا شده از این میزبان در ایران بشمار می آید.
زبان:
فارسی
صفحات:
159 -159
لینک کوتاه:
magiran.com/p1413810 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!