جلوه هایی از زندگانی پیامبر اکرم (ص) در اشعار شهریار و شوقی

پیام:
چکیده:
فضایل و اخلاق پیامبر اکرم (ص)، شاعران مسلمان بسیاری را در طول تاریخ، به مدح آن حضرت کشانده، موضوعی که تاکنون نیز، تداوم یافته است. (تاریخچه) اما از تفاوت ها و شباهت های فضیلت اخلاقی پیامبر (ص) در شعر شاعران بی اطلاعیم. (مساله) البته ذکر مناقب پیامبر (ص) نادر نیست، ولی مقایسه جلوه هایی از تاریخ حیات پیغمبر خدا (ص) در شعر شهریار و شوقی، امری نوپدید است؛ (پیشینه) از این رو، مقاله حاضر با طرح پرسش از جلوه های مورد بررسی زندگی پیامبر(ص) در اشعار دو شاعر، در پی پاسخ درخور است. (سوال) گمان های علمی، نشان از توجه شهریار و شوقی به عمده ترین حوادث دوره پیامبر (ص) بدون عنایت جدی به اختلافات شیعه و سنی دارد. (فرضیه) مقصود آن است که تصویری از اسوه بودن پیامبر در شعر دو شاعر معاصر مسلمان در دنیای جاهلی امروزین ترسیم گردد. (هدف) کاربست روش توصیفی- تطبیقی با اتکا به منابع اصلی، می تواند پاسخی درخور برای سوال بنیادین این نوشتار فراهم آورد. (روش) توانایی خلق آرایه های ادبی در عرضه نگاهی عمیق به تجلیات نبوی، لزوم توجه به شعر را در جامعه مسلمانان بیش از هر زمان دیگری گوشزد می کند. (یافته)
زبان:
فارسی
صفحه:
7
لینک کوتاه:
magiran.com/p1441307 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!