رتبه بندی شرکت های کارگزاری بورس اوراق بهادار تهران بر اساس معیارهای ریسک تسویه صندوق تضمین تسویه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه

چکیده:
شرکت های کارگزاری از جمله مهم ترین نهادهای مالی در بازار سرمایه به حساب می آیند و با توجه به ماهیت خدماتی شرکت های کارگزاری، رتبه بندی آن ها لازم و ضروری به نظر می رسد. این شرکت ها را به طرق بسیار زیادی می توان مورد رتبه بندی قرارداد که هر کدام بر اساس معیارها و ضوابط خاصی می باشد. یکی از فرآیندهای پرمخاطره بازارسرمایه، تسویه می باشد. صندوق تضمین تسویه به عنوان یکی از روش های مدیریت ریسک های تسویه معاملات اوراق بهادار، درخور توجه می باشد.
در این مقاله برآنیم که شرکت های کارگزاری را بر اساس معیارهای صندوق تضمین تسویه مورد ارزیابی قرار دهیم. صندوق تضمین تسویه به عنوان واحدی از تشکیلات شرکت سپرده گذاری مرکزی فعالیت کرده و ریسک تسویه اعضای پایاپای درتسویه معاملات بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را مدیریت می کند. با استفاده از معیارهای دفعات نکول کارگزاری، مبلغ نکول و زمان تاخیر و با استفاده از روش TOPSIS به رتبه بندی کارگزاران فعال بورس تهران در سال 1392 می پردازیم.
نتایج تحقیق حاکی از آن است که در بین شرکت های کارگزاری عضو صندوق تضمین تسویه شرکت کارگزاری ساوآفرین بالاترین رتبه و درجه و شرکت کارگزاری صباجهاد پایین ترین رتبه بندی را از نظر شاخص های ریسک تسویه دارند. همچنین تاسیس یک نهاد نظارتی جهت ارزیابی و رتبه بندی نهادهای فعال بازار سرمایه ضروری به نظر می رسد.
زبان:
فارسی
صفحات:
25 -38
لینک کوتاه:
magiran.com/p1612509 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!